fbpx
Międzynarodowy Dzień Kobiet Wiejskich przypada 15 października fot. Adobe Stock

15 października – Międzynarodowy Dzień Kobiet Wiejskich

Napisał  Paź 15, 2022

15 października przypada Międzynarodowy Dzień Kobiet Wiejskich. To okazja do przypomnienia, jak ważną rolę pełnią Kobiety w gospodarce obszarów wiejskich.

Międzynarodowy Dzień Kobiet Wiejskich został ustanowiony rezolucją Zgromadzenia Ogólnego ONZ w grudniu 2007. Święto to jest obchodzone co roku od 2008 r., a jego celem jest zwrócenie uwagi na ważną rolę jaką odgrywają wiejskie kobiety w rozwoju obszarów wiejskich. Przyczyniają się one do rozwoju produkcji roślinnej, pielęgnacji zwierząt, troszczą się o gospodarstwa domowe. Kobiety na wsi nie są już tylko pomocnicami swoich mężów i animatorkami życia wsi, choć to oczywiście robią nadal i czerpią z tego ogromną satysfakcję. Stają się coraz bardziej przedsiębiorcze.

Na obszarach wiejskich ważną rolę odgrywają Koła Gospodyń Wiejskich, które zrzeszają kobiety w różnym wieku. Kobiety poprzez swoją działalność w KGW pełnią funkcje edukacyjne, integracyjne, towarzyskie, pielęgnują bogatą kulturę środowisk wiejskich, podtrzymują tradycje i zwyczaje związane z różnymi wydarzeniami. Często są pomysłodawcami i realizatorami wielu inicjatyw na terenach wiejskich.

Gospodynie dbają o zachowanie ludowych tradycji, które niestety nawet na wsiach już zanikają. Dzięki ciągłej aktywności kobiet wiejskich, społeczność wiejska powraca do wspólnych obrzędów i zwyczajów, tak jak to robiły dawniej nasze babcie, a zostało to zapomniane.

Dziś wszystkim Kobietom żyjącym i pracującym na wsi życzymy przede wszystkim, by Wasza praca była doceniona i byście zawsze mogły czerpać radość z działań, które podejmujecie

(rpf) jp / Źródło: WIR

Udostępnij: