fbpx
Wydrukuj tę stronę
1/3

Prawo jazdy na traktor kat. T - wszystko, co musisz wiedzieć

Napisał  Paź 19, 2021

Traktor stanowi niezbędne narzędzie dla każdego rolnika. Co roku na rynku pojawiają się coraz nowsze, bardziej zaawansowane technologicznie maszyny, które mają za zadanie usprawnić pracę w gospodarstwie. Jednak zanim staniesz przed wyborem kupna pojazdu, musisz zmierzyć się z ważną kwestią, jaką jest prawo jazdy na traktor. Bez tego nie będziesz mógł legalnie użytkować maszyny.

1. Jakie prawo jazdy na traktor uprawnia do jego prowadzenia?
2. Co trzeba zrobić przed rozpoczęciem kursu?
3. Ile kosztuje prawo jazdy na traktor?
4. Jak wygląda egzamin na kategorię T?
5. Co po egzaminie na prawo jazdy na traktor?

1. Jakie prawo jazdy na traktor uprawnia do jego prowadzenia?

Do prowadzenia traktora uprawniają właściwie dwie kategorie prawa jazdy - B i T. Mając pierwszą z nich, możesz bez obaw prowadzić każdy ciągnik rolniczy lub pojazd wolnobieżny (pojazd, który porusza się z prędkością maksymalną do 25 km/h, czyli wszelkie wózki transportowe, maszyny leśne, budowlane oraz rolnicze) bez względu na jego masę oraz zespół pojazdów z przyczepą lekką o dopuszczalnej masie całkowitej 750 kg. Jednak kiedy chcesz kierować ciągnikiem z przyczepą, która waży więcej, wtedy przyda się prawo jazdy kategorii T.

> Wielki Quiz o Rolnictwie  - sprawdź swoją wiedzę!

Możesz podejść do egzaminu na prawo jazdy kategorii T, jeśli ukończyłeś 16. rok życia, a będąc niepełnoletnim, otrzymałeś zgodę rodzica lub opiekuna prawnego. Przed egzaminem masz obowiązek odbycia kursu przygotowującego. Dopuszcza się rozpoczęcie go trzy miesiące przed szesnastymi urodzinami, a jeśli szkoła w ramach programu nauczania sama oferuje taki kurs, uczniowie mogą zacząć jego realizację nawet rok przed osiągnięciem ustalonego wieku.

2. Co trzeba zrobić przed rozpoczęciem kursu?

Zanim zapiszesz się na kurs na kategorię T, musisz wybrać się do lekarza medycyny pracy, który posiada uprawnienia do badań lekarskich kierowców. To on sprawdzi, czy stan zdrowia pozwala Ci na kierowanie pojazdami mechanicznymi. Jeśli tak - wyda stosowne oświadczenie. Wtedy powinieneś udać się do Wydziału Komunikacji w Starostwie lub Urzędzie Miasta właściwym ze względu na Twoje miejsce zamieszkania i złożyć wniosek o utworzenie Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK) wraz z uzyskanym wcześniej orzeczeniem oraz aktualnym zdjęciem. Bez numeru PKK nie zostaniesz wpisany do systemu jako kandydat, a co za tym idzie - nie będziesz mógł odbyć kursu i zapisać się na egzamin.

3. Ile kosztuje prawo jazdy na traktor?

Cena za kurs na prawo jazdy kategorii T waha się w zależności od regionu Polski i cennika ośrodków szkolenia kierowców. Dlatego przed ostatecznym wyborem miejsca kursu warto sprawdzić, w której szkole jazdy za odbycie go zapłacisz najmniej. Biorąc pod lupę graniczne kwoty w poszczególnych województwach, najmniej zapłacisz w podlaskim, a najwięcej w kujawsko-pomorskim i małopolskim.

Podana cena obejmuje 30 godzin teorii oraz 20 godzin praktyki. Jednak jeśli czujesz, że przeznaczony na zajęcia praktyczne czas jest dla ciebie niewystarczający, ośrodki oferują kupno dodatkowych, pojedynczych godzin.

Sam egzamin ma standardową cenę we wszystkich Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego i kosztuje nieco więcej, niż egzamin na kategorię B. Zapłacisz 30 zł za część teoretyczną, a po jej zdaniu czeka Cię część praktyczna, która kosztuje 170 zł.

4. Jak wygląda egzamin na kategorię T?

Kurs ukończony, a egzamin wewnętrzny zdany? Czas na egzamin państwowy. W tym celu udasz się do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, gdzie można zdać prawo jazdy na traktor. Jak wspomnieliśmy wyżej, przy prezentacji cen, egzamin dzieli się na część teoretyczną i praktyczną.

Część teoretyczna podzielona jest na dwie części, łącznie 32 pytania - 20 obejmuje tzw. wiedzę podstawową, która obowiązuje na egzaminach na wszystkie kategorie. Dotyczy ona zasad poruszania się w ruchu drogowym, znaków, dozwolonych i niedozwolonych zachowań na jezdni, udzielania ofiarom wypadków pierwszej pomocy czy jazdy z uwzględnieniem różnych warunków atmosferycznych. Natomiast pozostałe 12 pytań jest związanych stricte z kategorią T. Na odpowiedź przewidzianych jest 25 minut.

Część praktyczna również jest podzielona na dwie części. Pierwsza odbywa się na placu manewrowym. Tam otrzymasz do wykonania cztery zadania z zakresu sprawdzenia stanu technicznego pojazdu, włączenie świateł, mechanizmu sprzęgającego lub elementów przyczepy oraz samodzielne sprzęganie przyczepy. Po wykonaniu wszystkich zadań czeka Cię jazda traktorem w ruchu drogowym, podczas której dostaniesz inny wylosowany zestaw zadań.

5. Co po gzaminie na prawo jazdy na traktor?

Egzamin państwowy ukończony z pozytywnym wynikiem? W takim razie teraz czeka Cię wniesienie opłaty za wyprodukowanie prawa jazdy i pokazanie dowodu zapłaty w Wydziale Komunikacji w Starostwie lub Urzędzie Miasta właściwym ze względu na Twoje miejsce zamieszkania. Kiedy już to zrobisz, wtedy urząd zamawia dokument w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Wyprodukowanie go może trwać do dwóch tygodni. W momencie, gdy przysłowiowy plastik będzie już czekał na miejscu, ostatnie co musisz zrobić, to odebrać go i cieszyć się nowymi uprawnieniami.

(rpf)

Udostępnij:

1 komentarz

  • Piotrek
    Link do komentarza Piotrek czwartek, 02 grudzień 2021 20:40

    Jest jeszcze kategoria B+E która przewyższa kategorię T i daję więcej możliwości!!!