fbpx

Grypa ptaków dotarła na Ukrainę

Napisał  Paź 21, 2021

Ukraińskie władze potwierdziły wystąpienie wirusa grypy ptaków na terenie wsi Velikoserbulovka w obwodzie Mykolaiv na południu kraju. Poinformowano, że w „obszarach ryzyka” nie znajdują się fermy drobiu.

Wygląda na to, że wcześniejsze alerty władz państw europejskich, w tym z Ukrainy, o wzroście ryzyka wystąpienia grypy ptaków podczas jesiennej wędrówki ptaków materializują się. W opinii ukraińskich urzędników HPAI pozostaje największym wyzwaniem w ukraińskim eksporcie produktów pochodzących od drobiu z powodu często odmiennego podejścia krajów trzecich do wprowadzania ograniczeń wywozowych. Do tej pory pozytywne dla Ukrainy okazywały się, między innymi, decyzje Unii Europejskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, w których uznawano zasady regionalizacji w przypadku pojawienia się ognisk HPAI na terytorium Ukrainy.

Po problemach z HPAI na początku 2021 roku w ostatnim czasie Ukrainie udało się odzyskać status kraju wolnego od grypy ptaków. Dzięki temu ukraińskie firmy mogły powrócić na część wcześniej niedostępnych rynków. Aktualnie sytuacja wydaje się być bardzo niepewna i przyszłe scenariusze dla ukraińskiego eksportu mięsa drobiowego i jaj zależne będą od polityki państw trzecich oraz dalszego rozwoju sytuacji epizootycznej.

Wirus HPAI pojawił się również w Rosji. Rosyjskie władze weterynaryjne potwierdziły zakażenie wysoce zjadliwym wirusem grypy ptaków H5 na dwóch fermach drobiu w południowej części kraju.

(rzw) jp / Źródło: KIPDiP

Udostępnij:

Skomentuj