fbpx
Wydrukuj tę stronę
1/2

Lubelskie: Pociski znalezione podczas prac polowych

Napisał  Paź 24, 2021

Prace polowe odbywają się na terenie całego kraju, praktycznie w każdym zakątku Polski. Przez burzliwą historię, dwie wojny światowe i wiele bitew, które miały miejsce na terenach gdzie dziś rolnicy uprawiają pola, sprawia, że co jakiś czas dowiadujemy się o „skarbach” odnalezionych przez rolników.

Na pociski z okresu II Wojny Światowej natrafił mieszkaniec gminy Komarów Osada (województwo lubelskie, powiat zamojski) podczas wykonywania prac polowych. Rolnik przerwał pracę, po czym zawiadomił policję. Funkcjonariusze , zabezpieczyli teren przed osobami postronnymi i wezwali na miejsce patrol saperski, który zajął się nautralizacją znaleziska.

20 października 2021 roku do oficera dyżurnego zamojskiej komendy wpłynęło zgłoszenie o dwóch pocickach odnalezionych podczas prac polowych w miejscowości Antoniówka (gmina Komarów Osada). 41-letni rolnik przerwał prace i zawiadomił odpowiednie służby o pozostałościach po II Wojnie Światowej odnalezionych na jego polu.

Na miejsce zdarzenia zostali zadysponowani policjanci z Łabuń, którzy zabezpieczyli teren i zadbali, aby nikt z osób nieuprawnionych zaciekawionych znaleziskiem nie zbliżał się do niebezpiecznych przedmiotów.

- Na miejsce skierowano również patrol saperski z chełmskiej jednostki wojskowej. Żołnierze sprawdzając teren odnaleźli kolejne pociski. Łącznie na polu odnaleziono 16 sztuk amunicji. Wszystkie niebezpieczne znaleziska saperzy zabrali do zniszczenia – informuje starszy aspirant Dorota Krukowska – Bubiło z Komendy Miejskiej Policji w Zamościu.

Należlu pamiętać, że nawet stare, zardzewiałe, zalegające w ziemi pozostałości po wojnie mogą być bardzo niebezpieczne. Niewybuchu nie wolno samodzielnie przenosić, dotykać, czy też rozbrajać. Miejsce jego odnalezienia należy zabezpieczyć i zadbać, aby nikt się do niego nie zbliżał. Natychmiast należy także powiadomić policjantów.

(rpf) pp / Źródło: KMP Zamość

Udostępnij: