fbpx
Grypa ptaków dotarła do Włoch fot. Adobe Stock

Grypa ptaków dotarła do Włoch

Napisał  Paź 25, 2021

Włoskie władze potwierdziły zakażenie wirusem grypy ptaków H5N1 na fermie indyków w północnej części kraju. Włochy są tej jesieni pierwszym krajem, na terytorium którego mamy do czynienia z pojawieniem się wirusa na komercyjnej fermie drobiu.

Gospodarstwo, w którym pojawiło się ognisko HPAI położone jest w Ronco all’Adige w prowincji Verona. Zgłoszenie o zdarzeniu zostało przekazane 21 października do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE).

Od początku września już kilka krajów unijnych zgłaszało przypadki HPAI w gospodarstwach przyzagrodowych i u ptaków dzikich. W ostatnim czasie raporty o zakażeniu HPAI przekazały również Rosja i Ukraina. Wirus grypy ptaków krąży w populacji ptaków dzikich i żyjących w niewoli w Europie, co stanowi wysokie ryzyko dla fermowej produkcji drobiu w nadchodzących miesiącach z uwagi na pojawienie się większej liczby ptaków migrujących.

Służby weterynaryjne wielu państw europejskich wzywają producentów drobiu do zachowania najwyższych zasad bioasekuracji. Francja w połowie września podniosła ocenę ryzyka do „umiarkowanego” z „nieistotnego”, co skutkuje utrzymywaniem drobiu w zamknięciu w pomieszczeniach na niektórych obszarach kraju .

Główny Lekarz Weterynarii rekomenduje hodowcom drobiu, zarówno w gospodarstwach komercyjnych jak również w hodowlach przydomowych, podjęcie wszelkich możliwych działań na rzecz wzmocnienia środków bioasekuracji. W szczególności należy zabezpieczyć paszę, ściółkę i źródło wody przed dostępem dzikich ptaków. Jeżeli to możliwe należy utrzymywać drób w pomieszczeniach, do których nie mają dostępu dzikie ptaki i inne zwierzęta.

(rpf) jp / Źródło: KIPDiP

Udostępnij:

Skomentuj