fbpx
Mleko owcze w szklance na desce i ser owczy oscypek fot. Adobe Stock

Mleko owcze - jakie ma właściwości?

Napisał  Paź 30, 2021

Różnego rodzaju nabiał stanowi dosyć istotny element diety. Szczególnie dzieciom zaleca się duże spożycie nabiału, ze względu na jego wysoką zawartość białka i wapnia, który stanowi podstawowy budulec kości i dzięki niemu stają się one mocniejsze, co ma ogromne znaczenie w okresie wzrostu malucha.

Najpopularniejszym wyrobem nabiałowym jest oczywiście mleko krowie oraz przygotowywane na jego podstawie sery i jogurty, jednak istnieje dla niego alternatywa, która przez wiele osób uznawana jest za lepsza i zdrowszą, a jest nią mleko owcze.

Spis treści:

1. Mleko owcze - właściwości

2. Dlaczego warto stosować wyroby z mleka owczego?

Mleko owcze rzadko kiedy można spotkać w kartonach czy butelkach tak jak mleko krowie. Bardzo często można je jednak spotkać w różnego rodzaju wyrobach, takich jak np. sery, które smakują zupełnie inaczej niż te zrobione na bazie mleka pochodzącego od krów.

Wiele osób zastanawia się, jakie są różnice między mlekiem krowim, kozim i owczym, a także jakie to ostatnie z wymienionych ma właściwości i zastosowania. Postanowiliśmy więc zebrać wszystkie istotne informacje dotyczące mleka krowiego w jednym miejscu i przedstawić je w postaci poniższego artykułu, do którego lektury serdecznie zapraszamy.

Mleko owcze - właściwości

Mleko owcze, jak sama nazwa wskazuje, pozyskuje się od owiec. Najczęściej spotkać je można na terenach górskich, gdzie lokalni mieszkańcy zajmują się ich hodowlą i wypasem. W tym czasie opiekę nad zwierzętami sprawują pasterze. Dziś mleko od owiec nie jest tak popularne jak dawniej. Niegdyś stanowiło ono bowiem konkurencję dla mleka krowiego, jednak obecnie można powiedzieć, że nieco odeszło w zapomnienie, gdyż w samej Polsce, mimo hodowli około 220 tysięcy owiec, produkcja pochodzącego od nich mleka nie przekracza 1000 ton na rok, co jest naprawdę niewielką wartością. A szkoda, ponieważ owcze mleko ma unikalne właściwości oraz wyjątkowy smak, który sprawia, że wszystkie produkty wykonane z jego udziałem smakują unikalnie.

Jeżeli chodzi o dobroczynne właściwości mleka owczego, to jest ich całkiem sporo. Już na wstępie możemy zaznaczyć, że specjaliści zgodnie wskazują, że mleko pochodzące od owiec jest znacznie zdrowsze niż to, które pochodzi od krów i kóz. Na taki stan rzeczy wpływ mają znaczące różnice w ich składach, które jednoznacznie wykazują, że mleko owcze ma po prostu więcej wartości odżywczych i mniej szkodliwych składników, które mogą powodować różnego rodzaju problemy. Nie bez powodu lekarze zalecają mleko owcze jako substytut mleka krowiego dla niemowląt, które na to drugie są uczulone.

Patrząc na skład mleka owczego wyraźnie widać, że jest ono dosyć zbliżone do mleka koziego. Jest ono co prawda tłustsze niż ono, jednak są to dużo łatwiej trawione przez ludzki organizm tłuszcze o krótkich i średnich łańcuchach. Co ciekawe - mimo wysokiej zawartości tłuszczu mleko owcze jest zalecane dla osób, które zmagają się ze zbyt wysokim poziomem złego cholesterolu. Paradoksalnie bowiem ma ono wpływ na jego obniżenie, zupełnie odwrotnie niż w przypadku np. mleka krowiego.

Co bardzo istotne - mleko owcze to też źródło licznych witamin z grupy A oraz E. Oprócz tego jest ono także bogate w witaminę C oraz witaminy B6 i B12 i inne witaminy z grupy B. Warto też zaznaczyć, że mleko owcze ma znacznie więcej wapnia niż nawet pełnotłuste mleko krowie.

Często wśród osób, które szukają alternatywy dla mleka krowiego, pada pytanie: czy mleko owcze zawiera laktozę. Odpowiedź na nie jest dosyć prosta - tak jak wszystkie produkty tego typu, mleko od owiec również zawiera laktozę, co prawda nieco mniej niż mleko krowie, jednak wciąż jest ona obecna.

Jak więc wyraźnie widać ze składu mleka owczego, jest ono wyraźnie zdrowsze niż powszechnie stosowane mleko krowie i popularniejsze mleko kozie.

Dlaczego warto stosować wyroby z mleka owczego?

Poza oczywistymi właściwościami zdrowotnymi, które wynikają z bogatego w składniki odżywcze składu, mleko owcze ma jeszcze mnóstwo innych zastosowań, które również wynikają z jego dobroczynnych cech. Popularnym wykorzystaniem mleka owczego są m.in. maseczki regeneracyjne i odmładzające. Ma ono bowiem doskonały wpływ na skórę i sprawia, że wygląda ona bardzo dobrze. Oprócz tego mleko owcze polecane jest wszystkim osobom, które mają problemy z sercem i podwyższonym ciśnieniem krwi - spożywanie go pomaga je obniżyć i wyrównać pracę mięśnia sercowego.

U osób z podwyższonym ryzykiem pojawienia się choroby nowotworowej, owcze mleko pomaga zredukować stres oksydacyjny, dzięki czemu prawdopodobieństwo rozwinięcia się nowotworu spada. Oprócz tego z mleka owczego powinni korzystać wszyscy, którzy ciężko pracują fizycznie, m.in. sportowcy czy pracownicy fizyczni. Ma ono bowiem bardzo dużą zawartość białka i tłuszczy, które organizm z łatwością przetwarza sobie na niezbędną do działania energię.

Jedną z głównych kwestii, która ciekawi ludzi zainteresowanych przejściem na nabiał owczy, jest to, ile on kosztuje. Cena mleka owczego nie należy jednak do najniższych, dlatego przeważnie wyroby, które powstają na jego bazie, również nie są najtańsze.

(rzd)

Udostępnij: