fbpx
Wnioski na dofinansowanie bioasekuracji do 26 listopada. Jakie dopłaty do ogrodzenia? fot. Adobe Stock

Wnioski na dofinansowanie bioasekuracji do 26 listopada. Jakie dopłaty do ogrodzenia?

Napisał  Paź 27, 2021

Do 26 listopada w ARiMR trwa nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji chroniących gospodarstwa przed rozprzestrzenianiem się wirusa ASF. Wysokość wsparcia wynosi do 100 tys. zł. 

W ramach działania dofinansowanie można otrzymać m.in. na wykonanie ogrodzenia, utworzenie lub zmodernizowanie niecki dezynfekcyjnej, wyposażenie gospodarstwa w urządzenie do dezynfekcji czy budowę lub przebudowę magazynu do przechowywania słomy dla świń, zakup silosu na paszę gotową do bezpośredniego spożycia przez świnie i wykonanie robót związanych z jego posadowieniem. Pomoc stanowi refundację do 80% kosztów kwalifikowalnych operacji.

W przypadku ogrodzenia zwrotowi podlega do 80% kosztów określonych według standardowych stawek jednostkowych, które wynoszą:
- 230 zł - koszt wykonania metra bieżącego ogrodzenia;
- 2 100 zł - koszt wykonania bramy;
- 710 zł - koszt wykonania furtki.

Przypominamy, że posiadanie ogrodzenia ochronnego co najmniej pomieszczeń, gdzie utrzymywane są świnie oraz budynków, w których przechowuje się paszę i ściółkę to element wzmocnionych środków bioasekuracji wynikających z przepisów UE i jest jednym z warunków, który umożliwia przemieszczenie świń z gospodarstw zlokalizowanych w obszarach objętych ograniczeniami II i III (czerwona i różowa strefa) – poza te obszary.

Na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii dostępne są dla rolników materiały dotyczące wdrażania zasad spełniania wymagań bioasekuracji (zgodnie z załącznikiem II rozporządzenia wykonawczego Komisji 2021/605) oraz wzór dokumentu „Plan bezpieczeństwa biologicznego dla gospodarstw utrzymujących świnie w liczbie 300 sztuk średniorocznie, niezatrudniających pracowników do obsługi zwierząt i produkcji pasz spoza gospodarstwa.”

(rpf) jp / Źródło: MRiRW

Udostępnij:

Rzuć na to okiem!