fbpx
Kolejny niewybych znaleziony podczas prac polowych, tym razem to naprawdę duży kaliber... Fot. KMP Terespol

Kolejny niewybych znaleziony podczas prac polowych, tym razem to naprawdę duży kaliber...

Napisał  Paź 28, 2021

26 października do dyżurnego Komisariatu Miejskiego Policji w Terespolu wpłynęło zgłoszenie o przedmiocie – prawdopodobnie niewybuchu z czasu wojny znalezionym podczas prac polowych.

Na miejsce zgłoszenia w miejscowości Łobaczew Duży (województwo lubelskie, powiat bialski, gmina Terespol), natychmiast skierowano policjantów, którzy potwierdzili zgłoszenie. Funkcjonariusze zabezpieczyli miejsce znalezienia niewybuchu do czasu przyjazdu patrolu saperskiego, uniemożliwiając osobom postronnym dostęp do znaleziska.

Saperzy po rozpoznanu potwierdzili, że to niewybuch jako pocisk artyleryjski kaliber 170 mm z czasów I Wojny Światowej. „Zabytkowy” pocisk sporych rozmiarów został wydobyty, a patrol rozminowania sprawdził również pobliski teren nie ujawniając kolejnych niebezpiecznych przedmiotów. Pocisk został tego samego dnia zneutralizowany.

Wraz z policjantami apelujemy o ostrożność i przypominamy, że takich przedmiotów nie należy dotykać, a tym bardziej przenosić.

Pomimo, że od działań wojennych minęło już wiele lat, wciąż możemy natknąć się na niebezpieczne „pamiątki” z tego okresu. Niewybuchy i niewypały mimo, że przez wiele lat (w tym przypadku to ponad 100 lat!) znajdowały się pod ziemią nadal są niebezpieczne.

Nawet stare i zardzewiałe niewybuchy i niewypały nadal stanowią śmiertelne zagrożenie, dlatego apelujemy do wszystkich, którzy ujawnią tego rodzaju przedmioty, aby pod żadnym pozorem ich nie podnosić, odkopywać, przemieszczać w inne miejsce i manipulować przy nich.

W przypadku znalezienia niewypału czy niewybuchu należy niezwłocznie powiadomić Policję, a miejsce takie zabezpieczyć przed przypadkowym dostępem osób postronnych.

(rpf) kp / Źródło: KMP Terespol

Udostępnij:

Skomentuj