fbpx

ARiMR: Prawie 10 mld zł tegorocznych zaliczek na kontach rolników

Napisał  Lis 13, 2021

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, że z tytułu tegorocznych dopłat bezpośrednich oraz płatności obszarowych PROW na konta rolników przekazano już blisko 10 mld złotych.

Jest to stan na dzień 12 listopada 2021 r. i dotyczy ponad miliona rolników, którzy złożyli w tym roku wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich, wpłynęła do nich z tego tytułu kwota zaliczek w wysokości prawie 8 mld zł. Z kolei ok. 836 tys. beneficjentów otrzymało nieco ponad 2 mld zł zaliczkowych płatności obszarowych PROW. Wypłata tegorocznych zaliczek rozpoczęto 18 października.

W Polsce zaliczki wypłacane są na najwyższym dopuszczonym poziomie w Unii Europejskiej. W przypadku dopłat bezpośrednich wynoszą 70 proc., a jeśli chodzi o płatności obszarowe jest to 85 proc. należnych dopłat.

Wypłata zaliczek potrwa do końca listopada, natomiast od 1 grudnia br. rozpocznie się przekazywanie pozostałych kwot dopłat bezpośrednich oraz płatności obszarowych z PROW. W tegorocznej kampanii wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich złożyło ok. 1,3 mln rolników, a koperta finansowa przeznaczona na ich realizację wynosi 15,63 mld zł. Natomiast cały budżet na płatności obszarowe z PROW za 2021 r. sięga nieco ponad 3 mld zł.

- Prosimy, aby rolnicy oczekujący na wypłatę zaliczek, sprawdzili, czy ARiMR posiada właściwe dane dotyczące numerów ich kont bankowych - jeżeli okażą się one nieaktualne, pieniądze wrócą do Agencji. Wszelkie zmiany dotyczące rachunku należy zgłaszać do biur powiatowych ARiMR – apeluje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

(rpf) Julianna Makowska / Źródło: ARiMR

Udostępnij: