fbpx
fotografia ilustracyjna fotografia ilustracyjna

Kolejny wojenny niewybuch znaleziony podczas prac polowych

Napisał  Lis 14, 2021

Od ostatnich działań wojennych na terytorium Polski minęło wiele dziesięcioleci. Machina wojenna przetoczyła się przez nasz kraj wzdłuż i wszerz, zostawiając po sobie duże ilości amunicji i bomb, które mimo upływu lat nadal stwarzają zagrożenie.

Na niebiezpieczne pozostałości z okresu wojny przeważnie natrafiamy podczas prac budowlanych lub przy przeprowadzaniu prac polowych, bowiem to właśnie ziemia skrywa w sobie to co pozostawiła po sobie wojna. Są to niewybuchy i niewypały w postaci między innymi bomb lotniczych, min, amunikcji, pocisków artyleryjskich.

Podczas prac polowych w dniu 7 listopada 2021 roku w miejscowości Suchatówka (województwo kujawsko-pomorskie, powiat inowrocławski, gmina Gniewkowo) rolnik natrafił na przedmiot, który wyglądał jak bomba lotnicza. Właściciel terenu niezwłocznie powiadomił o znalezisku policję.

Przybyli na pole policjanci z Janikowa, skierowani na miejsce znaleziska przez dyżurnego potwierdzili, że to bomba o długości jednego metra i może pochodzić z okresu II Wojny Światowej.

Takimi niewybuchami zajmują się zawsze wojskowi saperzy, którzy zabierają je na poligon w celu zneutralizowania.

Wraz z policjantami przypominamy, że pomimo upływu lat nadal odnajdywane są na polach, w ogrodach, czy w lasach niewybuchy, które mogą być groźne. Zachowajmy ostrożność i zaalarmujmy odpowiednie służby.

- Policjanci apelują, aby za każdym razem, gdy natkniemy się na taki przedmiot alarmować odpowiednie służby. Samemu absolutnie przy nim nie majstrować, czy próbować zneutralizować. To grozi wybuchem i śmiercią – ostrzega aspirant sztabowy Izabella Drobniecka / Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Inowrocławiu.

(rpf) Paweł Pąk / Źródło: KMP w Inowrocławiu

Udostępnij: