fbpx
MRiRW: Narodowy Holding Spożywczy odpowiedzią na problemy zgłaszane przez rolników fot. MRiRW

MRiRW: Narodowy Holding Spożywczy odpowiedzią na problemy zgłaszane przez rolników

Napisał  Lis 20, 2021

Podpisanie w dniu 19 listopada 2021 roku listu intencyjnego w sprawie powołania Narodowego Holdingu Spożywczego ma w ocenie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyspieszyć powstanie przedsięwzięcia. List został podpisany przez wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka i wicepremiera, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina.

Ułatwieniem w powstaniu holdingu mają być przepisy uchwalone w minioną środę, 17 listopada, przez Sejm RP. Jest to nowelizacja ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa dotyczącą przejęcia spółek rolnych przez resort aktywów państwowych

Czym będzie Narodowy Holding Spożywczy

Już w 2020 roku zapowiedziano, że powstanie Państwowy Narodowy Holding Spożywczy, a na początku listopada 2021 roku, po objęciu przez Henryka Kowalczyka resortu rolnictwa, zapowiedziano przyspieszenie prac.

- Ta sprawa trwa zbyt długo. Rozmawiałem na ten temat z wicepremierem Jackiem Sasinem. Chcemy, żeby ten holding powstał w pół roku – poinformował na początku listopada wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.

Podczas pierwszej fazy prac nad powstawaniem holdingu zostało wytypowanych kilkadziesiąt firm z sektora rolno-spożywczego, kontrolowanych przez Skarb Państwa. Jednak finalnie liczba ta wyniosła niespełna dwadzieścia spółek.

Spółki te zajmują się produkcją rolną i młynarstwem, prrodukują też cukier i cukierki, nasiona i skrobię. Wcześniej zapowiadano, że Narodowy Holding Spożywczy powstanie do końca pierwszego półrocza 2021 roku, a wiosną 2021 r. zgoda na powstanie nowego podmiotu została wydana przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

– Przyspieszyliśmy prace. Dzisiejsze wydarzenie przybliża nas do utworzenia holdingu, który będzie odpowiedzią na zgłaszane przez rolników problemy. Narodowy Holding Spożywczy powstanie na bazie Krajowej Spółki Cukrowej, która posiada doświadczenie w poszukiwaniu nowych obszarów działalności – powiedział 19 listopada 2021 roku szef resortu rolnictwa Henryk Kowalczyk.

– Oczekiwanie rolników na tego typu przedsięwzięcie jest duże. Mamy do czynienia, bardzo często, ze zmowami cenowymi, z przewagą kontraktową, więc ten holding będzie próbował łamać te zmowy. Będzie też reprezentował interesy rolników – dodał wicepremier Kowalczyk.

– Konsekwentnie realizujemy obietnice złożone polskim rolnikom. Jesteśmy na ostatniej prostej, by holding spożywczy, który obiecaliśmy stał się faktem. Dzięki wspólnym działaniom Ministerstwa Aktywów Państwowych i Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi powstaje silna, państwowa spółka rolno-spożywcza. Holding spożywczy wzmocni też pozycję rynkową spółek Skarbu Państwa i zabezpieczy rozwój podmiotów wchodzących w jego skład. Efektem budowy holdingu będzie wzrost przychodów nowo powstałej grupy kapitałowej. Holding ma szansę generować przychody na poziomie 3,2 mld zł rocznie – zaznaczył wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Jaki spółki wejdą w skład Narodowego Holdingu Spożywczego

Grupa kapitałowa Krajowej Spółki Cukrowej S.A., na bazie której powstanie holding, działa w sektorze przetwórstwa buraków cukrowych i produkcji cukru, a także przetwórstwa i obrotu zbożami, przetwórstwa warzyw i owoców, produkcji skrobi ziemniaczanej oraz produkcji słodyczy.

W celu powołania holdingu Ministrowi Aktywów Państwowych zostały już przekazane przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa dwie spółki: Elewarr wraz ze spółką – córką Zamojskie Zakłady Zbożowe.

W skład holdingu mają zostać włączone również inne spółki Skarbu Państwa, którymi zarządza Krajowy Ośrodek:
- Danko,
- Małopolska Hodowla Roślin,
- Poznańska Hodowla Roślin,
- Kutnowska Hodowla Buraka Cukrowego,
- Pomorsko-Mazurska Hodowla Ziemniaka,
- Hodowla Zwierząt i Nasiennictwo Roślin Polanowice,
- Kombinat Rolny Kietrz.

(rpf) Julianna Makowska / Źródło: MRiRW

Udostępnij:

Skomentuj