fbpx
Wydrukuj tę stronę
Białoruś: Kolejne ograniczenia importowe dla żywności z Polski fot. Adobe Stock

Białoruś: Kolejne ograniczenia importowe dla żywności z Polski

Napisał  Lis 21, 2021

Na oficjalnej stronie internetowej Departamentu Nadzoru Weterynaryjnego i Spożywczego Ministerstwa Rolnictwa i Żywności Republiki Białorusi pojawiła się informacja dotycząca rozszerzenia tymczasowego zakazu wwzozu na terytorium Białorusi m.in. produktów pochodzących od drobiu z Polski.

Dotychczas zakaz ten dotyczył 14 z 16 wojewódzw, obecnie został rozszerzony o województwo łódzkie, a poza ograniczeniami ze strony białoruskiej pozostaje obecnie jedynie wojewódstwo Podlaskie położone bezpośrednio przy granicy z Białorusią.

15 listopada 2021 roku Republika Białorusi wprowadziła oganiczenia dla innych produktów pochodzenia zwierzęcego z terytorium Rzeczypospolitej. W niewielkim odstępie czasu mamy zatem do czynienia z nasileniem nakładanych ograniczeń.

Przeczytaj również: Białoruś wprowadza zakaz importu dla polskiej wieprzowiny

Zakaz wprowadzony przez białoruską służbę weterynaryjną od dnia 16 listopada 2021 roku dotyczy tymczasowego zakazu wwozu na terytorium Republiki Białorusi z województwa łódzkiego:

- żywego drobiu;
- jaj wylęgowych i konsumpcyjnych;
- mięsa drobiowego, jaj w proszku, melanżu, albuminy i innych produktów spożywczych przetwórstwa jaj kurzych;
- puchu i pierza;
- trofeów myśliwskich dzikich zwierząt (ptactwa);
- pasz i dodatków paszowych pochodzenia zwierzęcego, zawierających składniki pochodzące z gatunków zwierząt podatnych na zarażenie (z wyjątkiem dodatków paszowych i poddanych obróbce termicznej gotowych karm dla kotów, psów, tchórzy, tchórzofretek, fretek, gryzoni, zwierząt akwariowych i terrariowych);
- nieprzeznaczonych do spożycia surowców pochodzenia zwierzęcego, zawierających składniki z gatunków zwierząt podatnych na zarażenie i przeznaczonych do produkcji karm dla drobiu.
- pasz i dodatków paszowych pochodzenia roślinnego (z wyjątkiem dodatków do karm oraz gotowych karm dla kotów i psów, tchórzy, tchórzofretek, fretek, gryzoni, zwierząt akwariowych i terrariowych).

Wszystkie restrykcje importowe wprowadzone przez służbę weterynaryjną Republiki Białorusi, w związku z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków, obejmujące różne zakresy towarów, obowiązują nadal dla województwa: wielkopolskiego, mazowieckiego, pomorskiego, zachodniopomorskiego, dolnośląskiego, małopolskiego, opolskiego, warmińsko-mazurskiego, kujawskopomorskiego, lubelskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, śląskiego i lubuskiego.

Wydane wcześniej pozwolenia na wwóz ww. towarów na terytorium Republiki Białorusi z województwa łódzkiego zostają anulowane, a towary podlegające kontroli weterynaryjnej, objęte wspomnianymi ograniczeniami, które wyjechały z województwa łódzkiego do dnia 15 listopada 2021 r. włącznie, przyjmowane są w trybie zwykłym.

Wyjątek stanowi poddana obróbce termicznej śruta do produkcji mieszanek paszowych dla zwierząt oraz mieszanek paszowych, przeznaczonych dla cennych gatunków ryb.

(rpf) Paweł Pąk / Źródło: GIW

Udostępnij: