fbpx
Kowalczyk o rynku wieprzowiny: Uzyskiwane ceny, a co za tym idzie i dochody rolników nie są wystarczające na pokrycie kosztów produkcji fot. MRiRW

Kowalczyk o rynku wieprzowiny: Uzyskiwane ceny, a co za tym idzie i dochody rolników nie są wystarczające na pokrycie kosztów produkcji

Napisał  Lis 23, 2021

22 listopada 2021 roku podczas otwartego spotkania z rolnikami w Pułtusku wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk, przedstawił najpilniejsze zadania do rozwiązania w rolnictwie. W spotkaniu zebrało się około 150 rolników. Henryk Kowalczyk omówił bieżącą sytuację na rynku oraz zaprezentował działania resortu rolnictwa. Jako pierwszy został poruszony temat trudnej sytuacji na na rynku trzody chlewnej.

– Uzyskiwane ceny, a co za tym idzie i dochody rolników nie są wystarczające na pokrycie kosztów produkcji – powiedział wicepremier, zaznaczając, że w jego ocenie niskie ceny skupu i afrykański pomór świń powodują, że wielu rolników zastanawia się nad zaprzestaniem chowu trzody chlewnej.

– To dotyczy całej Europy i należy mieć na uwadze, że za kilka miesięcy sytuacja się zmieni, dlatego niezwykle istotne jest utrzymanie tej produkcji – dodał Henryk Kowalczyk, informując jednocześnie, że przygotowywane są kolejne elementy wsparcia dla producentów świń.

– Będą dopłaty do utrzymania loch. Wykorzystany zostanie w tym celu mechanizm związany z dobrostanem zwierząt – mówił szef resortu rolnictwa.

– Tam, gdzie rolnicy są zmuszeni zawiesić hodowlę ze względu na ASF zwiększymy i to zdecydowanie, bo pięcio-sześciokrotnie w stosunku do obecnych stawek, poziom rekompensaty – informował rolników wicepremier Kowalczyk.

Przy okazji omawiania sytuacji związanej z afrykańskim pomorem świń, szef resortu rolnictwa przypomniał, że temin sporządzenia Planów Bioasekuracji został przedłużony do końca listopada. Minister apelował też o szybkie jego opracowanie. Plan ten obowiązkowy dla gospodarstw utrzymujących świnie, które znajdują się w strefach ASF i chcą przemieszczać swoje zwierzęta. Dodał przy tym, że w opracowaniu tego dokumentu bezpłatnie pomagają rolnikom fachowcy z Ośrodków Doradztwa Rolniczego oraz z Inspekcji Weterynaryjnej.

Wicepremier zapowiedział też, że rząd rozważa zdyscyplinowanie myśliwych, którzy wobec braku realizacji planu odstrzału będą mogli tracić obwody łowieckie.

W odniesieniu do problemów związanych z przechowywaniem odstrzelonych dzików wicepremier zapowiedział, że trwają prace nad usunięciem barier administracyjnych i wykorzystaniu elektronicznych ksiąg łowieckich, tak aby ustrzelone sztuki dziki znajdowały się w chłodni maksymalnie przez dwie doby.

Pozostałe tematy poruszone podczas spotkanie były związane z wysokimi cenami nawozów mineralnych, ubezpieczeń rolniczych, programu Energia dla wsi, Europejskiego Zielonego Ładu oraz płatności bezpośrednich, zasiłków z KRUS i emerytur rolniczych.

Ceny nawozów mineralnych

Kolejnym tematem poruszonym przez wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi była sytuacja na rynku nawozów mineralnych.

– To co mogliśmy zrobić – zostało już zrobione. Po rozmowach z wicepremierem Jackiem Sasinem i działaniami ze strony Grupy Azoty ceny spadły, ale jest pewna bariera kosztowa, której nie da się przeskoczyć. Sytuacja się nieco ustabilizowała. Trudno jednak przewidzieć czy ceny nawozów w nadchodzących miesiącach będą spadały, czy będą rosły – przypomniał szef resortu rolnictwa.

Wicepremier zwrócił jednak uwagę, że decydującą rolę w kwestii wzrostu cen nawozów odegrał wzrost cen gazu i bez ich spadku nie ma co liczyć, że ceny nawozów będą nizsze.

Ubezpieczenia

– Będziemy zachęcać rolników do ubezpieczania swoich upraw i zwierząt. Bardzo ważne jest, aby ubezpieczenia były powszechne – podkreślił wicepremier Kowalczyk i dodał, że najlepiej gdyby to odbywało się w systemie ubezpieczeń wzajemnych.

– Chcemy, aby KRUS nabył udziały w Towarzystwie Ubezpieczeń Wzajemnych i aby wokół tej instytucji został zbudowany system rolniczych ubezpieczeń wzajemnych – dodał szef resortu rolnictwa.

Wicepremier poinformował, że mamy dość środków na dopłaty do ubezpieczeń rolnych w wysokości 65 procent, czyli na maksymalnym poziomie dozwolonym unijnymi przepisami.

Wicepremier Kowalczyk przypomniał, że na ten cel przeznaczonych zostało 1,5 mld zł, a w rezerwie budżetowej na wypadek znacznych klęsk zarezerwowane zostały aż 3 mld zł.

Energia dla wsi

Odpowiadając na pytania rolników szef resortu rolnictwa poinformował, że w sprawie energii dla wsi pracuje zespół roboczy, w skład którego wchodzą eksperci z resortów rolnictwa i klimatu.

– Chodzi o to, aby wykorzystywane były rozproszone źródła energii: fotowoltaika, spiętrzenia wodne, biogazownie, energetyka wiatrowa i magazyny energii. W tym systemie musi być też udział samorządów, bo wówczas można korzystać z różnych źródeł finansowania – podkreślił wicepremier.

Europejski Zielony Ład

Rozmawiając z rolnikami szef resortu rolnictwa podkreślił również możliwości, jakie będą wynikały z Europejskiego Zielonego Ładu. Zwrócił uwagę, że w skali europejskiego rolnictwa może to oznaczać redukcję produkcji rolnej.

– Ale to też szansa dla nas. Mamy bliżej do zrównoważonego rolnictwa niż inne kraje – dodał szef resortu rolnictwa.

Płatności bezpośrednie

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk wyjaśniał dziś rolnikom, że w ramach I filara nastąpi wzrost płatności dla gospodarstw rolnych o powierzchni do 50 ha, które otrzymają je w wysokości powyżej średniej unijnej.

Natomiast w ramach II filara możliwości one będą realizowane poprzez ekoschematy.

– Są ekoschematy proste, jak plany nawozowe, czy rolnictwo zrównoważone, ale są też ekoschematy trudne, jak np. rolnictwo ekologiczne – podkreślił wicepremier.

Szef resortu rolnictwa zapowiedział ponadto chęć zmiany dotychczasowego systemu dopłat do materiału siewnego, urealnienie zasiłku chorobowego w ramach KRUS oraz zniesienie wymogu przekazania gospodarstwa przy przejściu na emeryturę, w przypadku braku następcy.

(rpf) Julianna Makowska / Źródło: MRiRW

Udostępnij:

3 komentarzy

 • rol24
  Link do komentarza rol24 wtorek, 23 listopad 2021 18:27

  gadanie i gadanie , myslalem ze agrounia cos zroboi ale oni teraz sie zajmuja sprawami pracownikow amazona zamiast rolnikami. czy ktos sie znajdzie w koncu kto bedzie rolnikow reprezntowac??????

 • rolniczka
  Link do komentarza rolniczka wtorek, 23 listopad 2021 17:50

  ico ztego ze mowi niech robi cos bo mowi ze tylko jest probblem ale jak je wszsyskie rozwiazac jest wazne!

 • Scept
  Link do komentarza Scept wtorek, 23 listopad 2021 17:48

  Czy nowy minister Henryk Kowalczyk da radę????? trzeba zapytać na jakimś forum rolniczym co o tym sądzą rolnicy, jakie są ich opinie - puki co jest ciężko w kazdej praktycznie gałęzi rolnictwa , wieprzowina to tylko szczyt góry lodowej ....

Skomentuj