fbpx
Niewybuchy cały czas odnajdywane na polach fot. KPP Zamość

Niewybuchy cały czas odnajdywane na polach

Napisał  Lis 28, 2021

Duże ilości niebezpiecznych pozostałości po działaniach wojennych nadal kryje ziemia, mimo upływu kilkudziesięciu lat nadal stwarzają one realne zagrożenie. 

Odkryte po wielu latach, mogą eksplodować podczas próby ich przemieszczenia, czy nawet dotykać. Bezwzględnie w każdym przypadku natrafienia na takie znalezisko należy poinformować odpowiednie służby.

26 listopada Mieszkaniec gminy Sitno (województwo lubelskie, powiat zamojski) zgłosił, że w miejscowości Stabrów znalazł na polu niewybuch. Po przybyciu na miejsce służb okazało się, że były to dwa pociski pochodzące z okresu II Wojny Światowej, jeden o długości około 50 centymetrów i drugi o średnicy 8 centymetrów. Przy pociskach znaleziono rónież łuskę.

Przybyli na miejsce policjanci ze Skierbieszowa zabezpieczyli znalezisko do czasu przyjazdu patrolu saperskiego. Przypominamy żeby odnalezionych niewybuchów nie dotykać czy też próbować przenosić oraz nie podejmować samodzielnej próby ich rozbrajania.

- Miejsce, gdzie się znajduje należy jak najszybciej zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych. O niewybuchu należy powiadomić Policję. Funkcjonariusze zabezpieczą teren i powiadomią saperów – apeluje starszy aspirant Dorota Krukowska – Bubiło z Komendy Powiatowej Policji w Zamościu.

(rpf) Paweł Pąk/  Źródło: KPP Zamość

Udostępnij:

Skomentuj