fbpx

Ile metrów od granicy można sadzić drzewa leśne?

Napisał  Gru 29, 2021

Na rynku istnieje ogrom sklepów, centrów lub firm, które zajmują się hodowlą i sprzedażą gatunków typowo ogrodowych, jak różnego rodzaju liściaste i iglaste krzewy, drzewka owocowe czy rośliny pnące. Jednak coraz większa ilość osób w swoje działkowe aranżacje wpasowuje drzewa pochodzące z lasu.

Świerki, sosny czy cisy wyglądają o wiele bardziej imponująco od “udomowionych” roślin ozdobnych. Jednak czy w każdym miejscu na działce można posadzić leśne drzewo?

Spis treści:

1. Zalety sadzenia drzew leśnych

2. Jakie czynniki wziąć pod uwagę przy sadzeniu drzewa?

3. Sadzenie drzew leśnych przy granicy - regulacje i inne czynniki

4. Leśne drzewa sadzone na posesji

Zalety sadzenia drzew leśnych

Zalet posiadania na swojej działce leśnych gatunków drzew jest mnóstwo. Po pierwsze - leśne drzewa tworzą wokół siebie odpowiedni mikroklimat, który sprzyja wzrostowi innych roślin, zazwyczaj niespotykanych w normalnych warunkach, na przykład mchu lub różnego rodzaju grzybów.

Na działce, która jest narażona na intensywne promieniowanie słoneczne, drzewa leśne zapewnią zacienione miejsca, które w upały będą idealnym zakątkiem do przesiadywania. Mogą także chronić inne rośliny przed nadmierną suszą.

Drzewa posiadające gęsto wyrastające gałęzie na całej swojej wysokości chronią posesję również przed mocnymi podmuchami wiatru. Dzięki temu nieco wzrasta temperatura otoczenia, a wichury nie zagrażają innym roślinom czy przedmiotom na posesji.

Sadzenie drzew wspomaga także kondycję środowiska naturalnego. W końcu powszechnie wiadomo, że pochłaniają one dwutlenek węgla i w ciągu przemian fotosyntetycznych wydzielają tlen do atmosfery potrzebny nie tylko nam, ale również zwierzętom.

Zieleń roślin ma udowodnione działanie terapeutyczne - uspokaja, koi nerwy, relaksuje i wprawia w dobry nastrój. A jeśli zdecydujesz się na drzewa wiecznie zielone, do których należą wszystkie gatunki iglaste poza modrzewiem, zapewnisz sobie idealne środowisko do życia.

Ponadto, bardziej zabudowane drzewa jak świerki osłaniają posesję przed wzrokiem sąsiadów lub przejeżdżających, tworząc poczucie prywatności oraz bardziej intymną atmosferę.

Jednak kiedy już zdecydujesz się na posadzenie drzew leśnych na swojej działce, musisz zapoznać się z zapisami, które regulują odległość umieszczania tego typu roślin przy granicy posesji.

Jakie czynniki wziąć pod uwagę przy sadzeniu drzewa?

Przed posadzeniem dużego drzewa warto przemyśleć kilka kwestii i zapoznać się z przepisami, aby uniknąć niepotrzebnych tarć z sąsiadami lub władzami.

Przede wszystkim powinieneś wziąć pod uwagę dobro wszystkich, na których może wpływać drzewo, gdy już urośnie. Mowa tu o sąsiadach i ich posesjach. Gałęzie wystające ponad ogrodzenie mogą utrudniać korzystanie z działki oraz stanowić zagrożenie w trakcie burzy lub wichury. Korzenie przedostające się pod płotem będą utrudniały wzrost roślin po sąsiedniej stronie. A jeśli wydostaną się z ziemi, również mogą być powodem nieszczęśliwego wypadku. Jesienią spadające liście czy owoce będą zaburzały porządek, przeszkadzały w użytkowaniu oraz niszczyły estetykę trawnika.

Ponadto, jak już wcześniej wspomnieliśmy, leśne gatunki drzew tworzą wokół siebie własny mikroklimat. Jeśli taka roślina będzie posadzona zbyt blisko płotu lub budynku, które nie zostały zabezpieczone przed pochłanianiem wilgoci, sąsiad prawdopodobnie ujrzy tego efekty w postaci mokrych plam na elewacji lub niszczenia ogrodzenia. W takim wypadku ich może żądać zadośćuczynienia za spowodowane uszkodzenie.

We wszystkich powyższych przypadkach sąsiad ma prawo żądać usunięcia ze swojej posesji wszystkich elementów drzewa należącego do jego właściciela. Jeśli nie zrobi tego w wyznaczonym terminie bądź nie zapłaci za sprzątnięcie gałęzi czy liści, sąsiad może zrobić to sam, jednak w taki sposób, aby nie uszkodzić rośliny.

Sadzenie drzew leśnych przy granicy - regulacje i inne czynniki

A więc w jakiej odległości należy posadzić leśne drzewo? Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że nie istnieją żadne konkretne zapisy w polskim prawie, które regulowałyby tę kwestię. Jednak na podstawie orzecznictwa sądów w rozgrywanych sprawach dotyczących sporów o problematyczne drzewo, możemy wyciągnąć pewne wnioski co do ustalonej odległości.

W przypadku drzew, które rosną wolniej lub osiągają mniejsze rozmiary, warto zachować minimum 2 metry od płotu. Jeśli chodzi o nieco większe egzemplarze, do których należy większość drzew owocowych oraz gatunki średnich rozmiarów, powinieneś zostawić przerwę wynoszącą co najmniej 3 metry od granicy posesji. Gdy mówimy o drzewach dużych, silnie rozrastających się, do których zaliczamy orzech włoski, czereśnię, ale również gatunki leśne, tu potrzeba minimalnie 5 metrów od ogrodzenia.

Leśne drzewa sadzone na posesji

Teraz już wiesz, ile metrów od granicy można sadzić drzewa leśne. Mimo że to umowne wartości, które zostały wywnioskowane na podstawie wyroków sądowych, zachęcamy do ich przestrzegania. Nie warto uprzykrzać sąsiadom życia w imię jednego metra mniej. W ten sposób unikniemy niepotrzebnych sporów oraz nieprzyjemności, a nasze drzewo nie będzie nikomu przeszkadzać lub utrudniać życia.

(rpf) 

Udostępnij:

1 komentarz

  • lesny dziadek
    Link do komentarza lesny dziadek piątek, 31 grudzień 2021 13:55

    przeciez i tak ludzie sadzą te drzewa przy granicy samej i potem bywa ze jest walka z sasiadem o galezie liscie itp.

Skomentuj