fbpx

GUS - ceny gruntów rolnych w obrocie prywatnym

Napisał  Gru 03, 2021

Planując transakcję związaną z jakimkolwiek zakupem, warto obserwować aktualne ceny. To uniwersalna zasada, która ma zastosowanie w przypadku każdego zakupu, również tego związanego z nabyciem gruntów. Nie da się ukryć, że sytuacja na rynku zawsze jest wyjątkowo dynamiczna i nie można żadnego stanu brać za pewnik.

Z tego względu szczególnie ważne jest kontrolowanie cen gruntów w obrocie prywatnym, aby mieć jak najlepszy pogląd na obecną sytuację. Zastanawiasz się, jak ceny kształtują się na rynku obecnie i nie wiesz, skąd pozyskać najbardziej aktualne informacje? W tym artykule dowiesz się, jak kontrolować dynamiczne zmiany na rynku i skąd czerpać wiedzę na ten temat.

Spis treści

1. Kto może nabyć grunt rolny na własność?

2. Ceny gruntów rolnych w obrocie prywatnym a możliwość nabycia ziemi

3. GUS - ceny gruntów rolnych

Kto może nabyć grunt rolny na własność?

Kupno gruntów staje się ostatnimi czasy coraz bardziej popularne. Jest to z pewnością swego rodzaju inwestycja, która pozwala na zamrożenie kapitału w konkretny sposób. Grunt wydaje się być jednym z najlepszych rozwiązań, jeśli chodzi o najbardziej opłacalne inwestycje. Jednak powodzenie tego rodzaju transakcji zawsze jest ściśle uzależnione od aktualnej sytuacji panującej w danym momencie na rynku. Nie można mówić o powodzeniu transakcji, jeśli ceny nie zachęcają do kupna gruntu użytkowego na własność. Dopiero wybranie odpowiedniego momentu na zakup może okazać się czynnikiem prowadzącym do pełnego powodzenia takiego przedsięwzięcia. Przy planowaniu zakupu ziemi zawsze należy mierzyć swoje oczekiwania i plany na swoją sytuację finansową, która pozwala na nabycie gruntu rolnego o określonej powierzchni.

Często jednak zdarza się, że plany związane z zakupem gruntu rolnego bywają powzięte przez osoby, które nie mają stosownych uprawnień do przeprowadzenia takiej operacji. Zazwyczaj wiąże się to po prostu z brakiem odpowiedniej wiedzy, co do możliwości zakupu gruntu rolniczego. Zastanawiasz się, czy dokonanie takiej transakcji jest możliwe w Twoim przypadku? Obecnie w Polsce zakupu ziemi rolniczej mogą dokonać wyłącznie rolnicy indywidualni. Jak można rozszyfrować to pojęcie? Rolnikiem indywidualnym jest osoba, która samodzielnie gospodaruje oraz mieszka w bliskiej okolicy posiadanych przez siebie działek użytkowych. Taki stan rzeczy musi utrzymywać się co najmniej przez 5 lat, aby można mówić o możliwości zakupu gruntów rolnych.

Ceny gruntów rolnych w obrocie prywatnym a możliwość nabycia ziemi

Spełnienie wszystkich założeń, jakie kryją się pod pojęciem związanym z byciem rolnikiem indywidualnym, to nie jedyne ograniczenia, jakie związane są z tego rodzaju transakcją. Ceny gruntów  rolnych w obrocie prywatnym są zazwyczaj najbardziej interesującą kwestią dla wszystkich tych którzy planują nabycie gruntu na własność. Jednak przed zainteresowaniem się konkretną działką, musisz wziąć pod uwagę dodatkowe ograniczenia związane z transakcjami tego typu.

Co musisz wiedzieć przed próbą nabycia gruntu przeznaczonego na użytek rolny? Przede wszystkim należy pamiętać, że rolnik planujący przeprowadzenie tego rodzaju transakcji nie może posiadać areału większego niż 300 hektarów. Jest to wartość zaporowa, której nie można przekroczyć.

Czy jednak tylko rolnicy mogą zakupić grunty rolne? Często osoby niebędące rolnikami z zawodu, a jednocześnie żywo zainteresowane kupnem ziemi rolnej, zastanawiają się, czy istnieje jakaś furtka otwierająca możliwość przeprowadzenia takiej transakcji bez konieczności gruntownej zmiany swojej ścieżki zawodowej. Rzeczywiście, istnieje taka opcja - od 2019 roku osoby, które nie są rolnikami, również mogą zainteresować się ceną gruntów rolnych w obrocie prywatnym, a następnie dokonać zakupu wybranej działki. Warto jednak zaznaczyć, że w ich przypadku nie można kupić działki rolnej o powierzchni większej niż hektar. Co jeśli dokonasz zakupu przekraczającego ustalone normy, jednocześnie nie będąc rolnikiem? Dokonując takiej transakcji, w świetle prawa zakupiony teren automatycznie staje się gospodarstwem rolnym. W takiej sytuacji zachodzi konieczność umiejętnego prowadzenia takiej działalności, zgodnie z obowiązującymi obecnie normami dotyczącymi rolnictwa. W przeciwnym wypadku Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa może odkupić ziemię po cenie rynkowej.

GUS - ceny gruntów rolnych

Wiesz już, jakie ograniczenia związane są z możliwością zakupu ziemi na własność. Przed przeprowadzeniem transakcji warto na bieżąco monitorować ceny obecnie utrzymujące się na rynku - jest to niezbędne do umiejętnego planowania swoich działań. Niezbędnych informacji mogą przynieść statystyki prowadzone przez GUS. Ceny gruntów rolnych w każdym roku są nieco zmienne, dlatego szczególnie ważne jest, aby sprawdzać aktualne ceny na dany rok.

Jak przedstawiają się statystyki prowadzone przez Główny Urząd Statystyczny na 2021 rok?

Oto wykaz cen gruntów rolnych w obrocie prywatnym z podziałem na województwa:
- Dolnośląskie 40 339 zł/ha (II kw. - 39 484 zł/ha)
- Kujawsko-pomorskie 56 372 zł/ha (55 456 zł/ha)
- Lubelskie 36 920 zł/ha (34 130 zł/ha)
- Lubuskie 29 125 zł/ha (29 738 zł/ha)
- Łódzkie 41 366 zł/ha (42 471 zł/ha)
- Małopolskie 38 883 zł/ha (35 343 zł/ha)
- Mazowieckie 46 414 zł/ha (42 599 zł/ha)
- Opolskie 48 188 zł/ha (49 423 zł/ha)
- Podkarpackie 30 012 zł/ha (28 613 zł/ha)
- Podlaskie 51 173 zł/ha (44 476 zł/ha)
- Pomorskie 44 308 zł/ha (41 728 zł/ha)
- Śląskie 39 758 zł/ha (38 108 zł/ha)
- Świętokrzyskie 33 396 zł/ha (32 082 zł/ha)
- Warmińsko-mazurskie 46 546 zł/ha (46 254 zł/ha)
- Wielkopolskie 64 423 zł/ha (63 401 zł/ha)
- Zachodniopomorskie 28 797 zł/ha (30 000 zł/ha)

(rpf)

Udostępnij: