fbpx
Weterynarze i hodowcy trzody chlewnej zatrzymani przez policję za nielegalny proceder fot. KWP Łódż

Weterynarze i hodowcy trzody chlewnej zatrzymani przez policję za nielegalny proceder

Napisał  Gru 11, 2021

Nielegalny proceder dotyczący wystawiania świadectwa zdrowia świń bez przeprowadzenia badania był przyczyną zatrzymań, które miały miejsce 7 grudnia. Łącznie zatrzymano 23 osoby.

Działania w ramach śledztwa Prokuratury Okręgowej w Piotrkowie Trybunalskim prowadzili funkcjonariusze z Wydziału do walki z Korupcją KWP w Łodzi. Zatrzymali łącznie 23 podejrzewanych o popełnienie przestępstwa nielegalnego procederu dotyczącego lekarzy weterynarii i hodowców trzody chlewnej, którzy uzyskiwali bez badania zaświadczenia o stanie zdrowia świń.

- 7 grudnia 2021 r. funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi, wsparci przez policjantów z innych jednostek, w ramach dwóch śledztw zatrzymali łącznie 23 osoby (w tym czterech lekarzy weterynarii i 19 hodowców trzody chlewnej) – informuje młodszy aspirant Joanna Kącka z Komendy Wjewódzkiej Policji w Łodzi.

Zebrany materiał dowodowy wskazuje, że kilku lekarzy weterynarii niedopełniało obowiązków działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Wystawiali oni świadetwa zdrowia świń bez przeprowadzania niezbędnych badań. Tym samym w tych dokumentach poświadczali nieprawdę co do okoliczności mających znaczenie prawne. Nie badając stwierdzali, że zwierzęta te nie miały w danym dniu objawów chorób działając tym samym na szkodę interesu publicznego.

Prokuratura Okręgowa w Piotrkowie Trybunalskim zastosowała wobec podejrzanych nieizolacyjne środki zapobiegawcze, a dodatkowo wobec lekarzy weterynarii środek w postaci zawieszenia w czynnościach służbowych.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych 10 grudnia 2021 r. zwrócił się do Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro w sprawie rolników z powiatu piotrkowskiego zatrzymanych w ramach prowadzonego śledztwa dotyczącego nieprawidłowości popełnianych przez lekarzy weterynarii uprawnionych do wystawiania świadectw zdrowia zwierząt.

Krajowa Rada Izb Rolniczych uważa, że zastosowane środki przymusu wobec rolników były niewspółmierne i stawia się ich w kręgu podejrzanych, a nie jako świadków, którzy kilkukrotnie zgłaszali nieprawidłowości przy wystawianiu świadectw zdrowia zwierząt. KRIR stanowczo protestujemy przeciwko takiemu postępowaniu, proszą o wyjaśnienie czy zastosowane środki były adekwatne do zarzucanych im czynów.

Do sprawy zatrzymanych rolników odniosła się też AGROunia, która na swoim profilu w mediach społecznościowych apeluje: Proszę się zająć sprawą rolników, których wasze służby zamknęły w więzieniu! Dlaczego? Bo chcieli sprzedać świnie i chcieli dostać na to odpowiednie dokumenty! A wy ich zamykacie. To jest skandal!

Jak informuje Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi, sprawa jest w toku i pozostaje rozwojowa.

(rpf) kp / Źródło: KWP Łódź

Udostępnij: