fbpx
Nowy harmonogram dla towarów eksportowanych do Wielkiej Brytanii fot. Adobe Stock

Nowy harmonogram dla towarów eksportowanych do Wielkiej Brytanii

Napisał  Gru 24, 2021

Brytyjski rząd wprowadza od 1 stycznia 2022 roku nowy harmonogram pełnych kontroli towarów, które są importowane do Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej.

Kontrole te maja być wprowadzane stopniowo od stycznia do listopada 2022 roku według następującego harmonogramu:

Od 1 stycznia 2022 r. zostaną wprowadzone:
- pełne deklaracje celne i kontrole, chociaż deklaracje bezpieczeństwa i ochrony nie będą wymagane do 1 lipca 2022 r. Przewoźnicy transportujący towary przez porty w Wielkiej Brytanii, korzystające z usługi przemieszczania pojazdów towarowych (GVMS), muszą mieć potrzebną do realizacji tej usługi rejestrację.
- wymagania pre-notyfikacji towarów podlegających kontroli sanitarnej i fitosanitarnej (SPS), tj. wcześniejszego zgłaszania ładunków z produktami roślinnymi i pochodzenia zwierzęcego przez brytyjskich importerów za pośrednictwem systemu IPAFFS.
- Będą wymagane dokumenty potwierdzające pochodzenie produktu.

Od 1 lipca 2022 roku:
Certyfikacją i kontrolą fizyczną zostaną będą objęte:
- wszystkie pozostałe produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego podlegające regulacjom;
- wszystkie rośliny i produkty roślinne;
- wszelkiego typu mięso i produkty mięsne;
- cała pozostała żywność wysokiego ryzyka niepochodzącą od zwierząt.

Zostanie wprowadzony zakaz wwozu na rynek brytyjski produktów P&R (Prohibited and Restricted):
- chłodzonego mięsa mielonego (wołowego, wieprzowego, jagnięcego, baraniego oraz koziego);
- chłodzonego lub mrożonego mięsa mielonego (drobiowego);
- oddzielonego mechanicznie mięsa pozyskanego z drobiu i ptaków bezgrzebieniowych lub ptaków łownych;
- nieklasyfikowanych jaj;
- chłodzonych surowych wyrobów mięsnych.

Wprowadzone będą również następujące zmiany:
- Kontrole roślin i produktów roślinnych o wysokim priorytecie zostaną przeniesione z miejsca przeznaczenia do wyznaczonych przejść granicznych i punktów kontroli.
- Kontrole fizyczne żywych zwierząt będą odbywać się w wyznaczonych punktach kontroli granicznej. W przypadku braku wyznaczonego przejścia granicznego kontrole pozostaną w miejscu przeznaczenia dla innych portów wejścia do czasu uruchomienia wystarczającej liczby przejść granicznych.

1 lipca 2022 r. rozpoczną się odprawy na śródlądowych przejściach granicznych Sevington i wyznaczonych przejściach granicznych na lotniskach.

Od 1 września 2022 roku:
- Certyfikacja i kontrole fizyczne zostaną wprowadzone dla wszystkich produktów mlecznych.

Od 1 listopada 2022 r.
- Certyfikacja i kontrole fizyczne zostaną wprowadzone dla wszystkich pozostałych, objętych regulacjami produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym produktów złożonych i produktów rybnych.

(rpf) pp / Źródło: MRiRW

Udostępnij:

1 komentarz

  • pgr
    Link do komentarza pgr piątek, 24 grudzień 2021 15:42

    to jak zrobią polexita to bedzie polski rząd też takie harmonogramy robic

Skomentuj

Rolnictwo to jeden z najdynamiczniej rozwijających się sektorów gospodarki. Z tego względu osoby działające na tym obszarze ciągle spotykają jakieś zmiany, za którymi samemu niekiedy trudno nadążyć. Właśnie w tym celu powstał portal rolniczy Okiem Rolnika. Udostępniamy wieści dotyczące najbardziej interesujących tematów, sprawdzamy otrzymane informacje oraz kondensujemy je w artykuły, które w przystępny sposób dostarczają wiadomości rolnikom. Dzięki temu nie muszą szukać tekstów na innych portalach niezwiązanych z tym obszarem. Wystarczy, że wejdą na naszą stronę - Okiem Rolnika to rzetelne źródło wszystkich informacji, które pojawiają się w obszarze rolnictwa.

Okiem Rolnika - Twoje źródło wiadomości rolniczych

Portal Okiem Rolnika tworzą osoby, którzy zbierają wiadomości z Polski i innych krajów dotyczące interesujących treści. Śledząc naszą stronę, będziesz na bieżąco ze wszystkimi aktualizacjami w prawie, zmianami na rynkach, spadkami i wzrostami wynagrodzeń, dofinansowań oraz cen produktów bądź sprzętu, chorobami atakującymi rośliny oraz zwierzęta, a także wpływie sytuacji politycznej na polskie i zagraniczne rolnictwo. Ponadto udostępniamy informacje na temat aktualnych wydarzeń.

Dostarczamy również wiedzy początkującym, jak i doświadczonym rolnikom w zakresie wielu różnych kwestii, jak uprawa roli, hodowla zwierząt, skup płodów rolnych, użytkowanie maszyn czy dofinansowania systemów montowanych w gospodarstwach. Z nami nie musisz obawiać się żadnego tematu - wszystko, czego potrzebujesz, znajdziesz na portalu Okiem Rolnika. Dbają o to osoby z pasji do rolnictwa.

Nie ograniczamy się jednak jedynie do tematów okołorolniczych. Na naszym portalu znajdziesz także teksty dotyczące zdrowia i wpływu różnych składników na organizmy zwierząt oraz ludzi, motoryzacyjnych nowinek czy innowacji z zakresu elektroniki. Połączenie wielu różnych tematów sprawia, że Okiem Rolnika ma nie tylko charakter informacyjny, ale również dydaktyczny oraz rozrywkowy.