fbpx

MRiRW: Uzupełniająca Płatność Podstawowa zwiększy kwotę wsparcia ponad średnią z UE

Napisał  Gru 31, 2021

Projekt ustawy o zmianie ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego oraz ustawy o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności, przedłożony przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, został przyjęty przez Radę Ministrów.

Resort rolnictwa zapowiada, że ustawa ta pozwoli już od kampanii 2022 r. zwiększyć dochody rolników i zapewnić im wypłatę tzw. Uzupełniającej Płatności Podstawowej (UPP), w ramach dopłat bezpośrednich.

Według informacji z ministerstwa, Uzupełniająca Płatność Podstawowa służyć będzie realizacji programu pt. Dopłaty powyżej średniej unijnej dla małych i średnich gospodarstw, w ramach Polskiego Ładu dla Polskiej Wsi.

Płatność ta, wraz z płatnością redystrybucyjną (dodatkową), pozwoli na zwiększenie średniej kwoty wsparcia ponad średnią UE w małych i średnich gospodarstwach (od 3 do 30 ha użytków rolnych) dla ponad 60% rolników.

Przyznawanie płatności planowane jest również po 2022 r., co zostanie uwzględnione w nowych przepisach przygotowywanych w związku z potrzebą wdrożenia reformy Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027.

Informacje dodatkowe
- Co do zasady Uzupełniająca Płatność Podstawowa będzie przysługiwała do najważniejszych roślin uprawnych na gruntach ornych, w szczególności do zbóż, roślin oleistych i wysokobiałkowych.
- Szczegółowe warunki przyznawania oraz wysokość stawki płatności zostaną określone w rozporządzeniu.
- Na realizację płatności w kampanii 2022 r. planuje się przeznaczyć kwotę 400 mln zł.
- Nowe przepisy mają wejść w życie 15 marca 2022 r. Termin ten odpowiada dacie rozpoczęcia naboru wniosków o przyznanie płatności w kampanii 2022 r.

Obenie projekt ustawy zostanie teraz skierowany do Sejmu.

(rpf) pp / Źródło: MRiRW

Udostępnij:

1 komentarz

  • ZENIO
    Link do komentarza ZENIO piątek, 31 grudzień 2021 13:46

    ale sobie ktoś sprytnie wyliczył zeby mogł mowic rolnikom dostajacym jedne z nizszych doplat w unii, ze dostaja wiecej niz inni - niezłe jaja

Skomentuj