fbpx
Francuski gigant LDC planuje kolejne przejęcia w Polsce i Europie fot. Adobe Stock

Francuski gigant LDC planuje kolejne przejęcia w Polsce i Europie

Napisał  Sty 06, 2022

Agencja Reuters podała informację o planach rozwoju grupy drobiarskiej LDC będącej największym producentem drobiu we Francji i poza jej granicami – jest to bowiem również jedna z największych i najbardziej wpływowych firm z branży na rynku europejskim.

Według informacji agencji, LDC zastanawia się nad nabyciem nowych aktywów w europejskim obszarze drobiarskim. Pod uwagę są brane są przejęcia w krajach, w których francuski koncern ma już swoje aktywa oraz w bliskim sąsiedztwie, również w Polsce.

LDC osiągneło we Francji poziom 40 procent rynku drobiu co ogranicza możliwość dalszego wzrostu w kraju. Ekspansja na rynki zewnętrzne ma pomóc w rozwoju firmy i dalszym wzroście.

- Francuski gigant preferuje przejmowanie firm rodzimych za granicą, ale nie są wykluczane inne możliwości. Philippe Gelin, szef operacji międzynarodowych, przekazał agencji Reuters informacje, że Grupa LDC rozważa w pierwszej kolejności wzmocnienie swojej pozycji na rynkach zagranicznych poprzez akwizycje w Polsce, na Węgrzech i w Wielkiej Brytanii, czyli w krajach, w których już prowadzi biznes. Analizowane są możliwości przejęć także w innych państwach europejskich, na przykład graniczącymi z Węgrami. Istnieje kilku potencjalnych partnerów, z którymi nawiązano kontakt, ale francuska firma nie podaje szczegółów w tej sprawie. Gelin oświadczył, że francuski producent ma możliwości dokonania większych przejęć, a udziały większościowe mogą dotyczyć firm wykazujących sprzedaż na poziomie 200 milionów euro rocznie – informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

W Polsce grupa LDC posiada aktywa skupione wokół Drosedu. Poza przejęciem w Polsce, Francuzi nabyli większość udziałów belgijskiego importera i dystrybutora mięsa drobiowego Kiplama, firmie drobiarskiej na Węgrzech oraz nawiązali współpracę z przedsiębiorstwem Capestone w Walii, ten ostatni z wymienionych kontroluje 7 proc. brytyjskiego rynku „wolny wybieg” i produkcji ekologicznej. Ponadto, LDC kupił zakłady Doux oraz producentów kaczek Péridy i Couthouis. Koncern LDC nabył także udziały w przedsiębiorstwie Leong Hup, jednej z wiodących integracji drobiarskich w Azji Południowo-Wschodniej. Leong Hup jest malezyjską firmą, która jest obecna również na rynkach Indonezji, Wietnamu, Filipin oraz Singapuru – donosi KIPDiP.

(rpf) pp / Źródło: KIPDiP

Udostępnij:

Skomentuj