fbpx
1/3

Będzie 1000 złotych dopłaty do tony nawozu rolniczego?

Napisał  Sty 06, 2022

Sytuacja na rynku nawozów mineralnych wywołała ogromne emocje w 2021 roku, rosnące o kilkaset procent ceny oraz problemy z dostępnością przyprawiły o ból głowy każdego rolnika zajmującego się uprawą. Wyczekiwane pod koniec roku cenniki pokazały, że może być jeszcze drożej. Na Forum Okiem Rolnika trwa dyskusja, w której pojawiają się różne wątki, również ten o przetrzymaniu nawozów do końca roku przez dystrybutorów w celu windowania cen.

Wśród wielu rolników pojawiły się wątpliwości dotyczące dalszej opłacalności produkcji, a nawet przerwy w uprawie. W końcu nikt nie chce, aby ugorem stała ziemia, która powinna wykarmić wielu ludzi a rolnikowi dać utrzymanie.Z kolei producenci nawozów pytani o powód tak wysokich cen nawozów i podwyżek, odpowiadają, że spowodowały je stale rosnące ceny gazu będącego jednym z głównych surowców używanych w produkcji.

Wśród organizacji zwiąanych z rolnictwem Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych próbuje podjąć skuteczną interwencję u Henryka Kowalczyka, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi do którego 5 stycznia 2022 roku wystąpił z wnioskiem w sprawie dopłat do nawozów.

KRiR wniosku u szefa resoru rolnictwa o wzięcie pod uwagę możliwości uwzględnienia w tarczy antykryzysowej dopłaty do nawozów mineralnych w formie zwrotu do faktury zakupionego przez rolnika nawozu. Proponowana kwota stawki dopłat to 1000 złotych do tony zakupionego nawozu (do określonej maksymalnej dawki na hektar).

- Ceny nawozów wzrosły o 300%, a dopłata pozwoli na częściową niwelację skutków wzrostu kosztów produkcji rolnej, a przez to zapewni mniejszy wzrost cent produktów rolnych dla konsumentów i zapobiegnie spadkowi produkcji rolnej – apeluje KRiR w piśmie do ministra.

Pojawia się pytanie czy wniosek ten zostanie potraktowany jako możliwy do realizacji przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz czy trafi wogóle na listę pomysłów do rozważenia, a czasu jest coraz mniej bo wiosna nie poczeka...

(rpf) pp/ Źródło: KRiR

Udostępnij: