fbpx

Ceny pszenicy: Początek roku ze spadkami

Napisał  Sty 07, 2022

Spadki cen pszenicy mogliśmy obserować już w ostatnim tygodniu 2021 roku. Nowy rok również zaczyna się początkowo słabo. W górę idą natomiast ceny soi, kukurydzy oraz rzepaku.

W Polsce, podobnie jak w dużej części naszego globu ceny pszenicy są uzależnione od wielkości zbiorów w Chinach, co decyduje o skali zakupów „Państwa Środka” na rynkach światowych. Bardzo istotna jest też dalsza polityka Rosji dotycząca podatków eksportowych. W Europie wraz z nadejściem nowego roku mamy do czynienia z kolejnymi spadkami cen pszenicy, z kolei w Ameryce Północnej przez dłuższy czas możemy obserwować poziomy z przełomu roku.

W Ameryce Południowej rozpoczęły się właśnie zbiory soi, które wraz z oczekiwaniami dotyczącymi towarzyszącej im pogody, maja ogromny wpływ na cenę tego surowca.

Ceny pszenicy w najbliższym czasie będą uzależnione w dużej mierze od jakości surowca oraz wielkości popytu u największych importerów.

Na MATIF (Marché à Terme International de France) w ostatnim tygodniu 2021 roku notowania cen pszenicy spadły poniżej 280 euro, o ponad 13 euro.

W ocenie analityków trzy przeważające czynniki, czyli niewielka podaż w połączeniu ze stabilnym popytem oraz niezbyt duży popyt na surowiec na przemiał pozwolą na utrzymanie stosunkowo wysokiego poziomu cen pszenicy.

Na otwarciu tygodnia na europejskim rynku kontraktów terminowych pszenica z nowego miesiąca frontowego 2022 r. była wyceniana na 277,25 euro za tonę, jest to 13 euro mniej od notowań w ostatnim tygodniu 2021 roku. Podobnie kształtowały się w poniedziałek ceny na kontrakty majowe.

O 10 EUR w zestawieniu z zeszłym tygodniem będą notowane nowe zbiory pszenicy, które zostały wycenione na początku roku na niemal 250 EUR.

Pszenicę chlebową pod koniec roku na rynku hurtowym i porcie eksportowym w Hamburgu wyceniano na 289 EUR za tonę. Jest to kwota o 11 EUR wyższa niż na rynku terminowym i 11 EUR niższa od tej notowanej w okolicach ostatnich świąt Bożego Narodzenia. 293 EUR oferowano z kolei za dostawy datowane na marzec.

Ceny pszenicy FOB na eksport w Rouen (najważniejszym francuskim rynku hurtowym i porcie eksportowym) wynosiły 320,7 EUR/t, mamy więc do czynienia ze spadek cen o 2 EUR w stosunku do ostatniego tygodnia 2021 roku. Jęczmień Rouen 4 stycznia 2022 roku został wyceniony na 254 EUR/t. Symbolicznie, bo zaledwie o 1 EUR spadła cena pszenicy. 4 stycznia notowania wynosiły 273 EUR/t. Natomiast cena pszenicy FOB na eksport wynosiła 320,7 EUR/t.

(rpf) pp/ Źródło: agrarheute.com

Udostępnij:

Rzuć na to okiem!