fbpx

Nowoczesne rolnictwo – charakterystyka

Napisał  Sty 09, 2022

Tak jak wiele innych dziedzin życia - rolnictwo także ulega licznym zmianom i unowocześnieniom. Ma to związek z ciągłym rozwojem nauki i technologii.

Dzięki nowym rozwiązaniom, osoby, które trudnią się uprawą ziemi lub hodowlą zwierząt, mogą wykonywać swoją pracę efektywniej i szybciej, a jej rezultaty są zazwyczaj dużo lepsze, niż przy wykorzystywaniu opcji tradycyjnych.

Jak dziś wygląda nowoczesne gospodarstwo rolne? W jaki sposób cyfryzacja i automatyzacja, a także nowoczesne technologie sprawiają, że wszelkie prace na roli idą szybciej i skuteczniej? W jaki sposób działa precyzyjne rolnictwo? Na te oraz wiele innych pytań związanych z tematem nowoczesnego rolnictwa znajdziecie w poniższym artykule, do którego lektury serdecznie was zachęcamy.

Jak wygląda dziś nowoczesne gospodarstwo rolne?

Obecnie nowoczesne gospodarstwo rolne to takie, które wykorzystuje ogromne możliwości, które daje ogromny i szybki rozwój technologiczny i ciągle rozrastająca się wiedza na temat uprawy roślin, czy hodowli zwierząt.

Rolnicy, którzy nie chcą zostać w tyle, zaopatrują się w rozbudowane i profesjonalne maszyny, które zostały zaprojektowane z myślą właśnie o nich oraz ich obowiązkach. Wszelkie ciągniki, traktory, glebogryzarki, kombajny, ładowacze, kosiarki, czy wiele innych pojazdów, które są dziś dostępne na rynku, to zaawansowane pojazdy wyposażone w specjalistyczne urządzenia do realizacji konkretnych czynności na polu i nie tylko. To właśnie one mają tak duże znaczenie przy wszelkich pracach oraz tempie ich realizacji. W zasadzie można nawet rzec, że dzisiejsze rolnictwo nie ma prawa bytu bez nowoczesnych rozwiązań i wdrażania nowych technologii.

Poza usprawnieniami w obrębie sprzętów i maszyn do pracy coraz częściej stosuje się też nowoczesne rozwiązania już na etapie planowania upraw, a także ich monitorowania. W tym celu wykorzystuje się m.in. specjalne nadajniki GPS czy drony wyposażone w kamery wysokiej jakości, dzięki którym można z łatwością zlokalizować problem i od razu przystąpić do walki z nim.

Digitalizacja i nowe technologie

Kluczową kwestią w przypadku maszyn rolniczych jest oczywiście digitalizacja ich obsługi oraz zupełnie nowe rozwiązania technologiczne, które sprawiają, że działają one szybciej, lepiej i sprawniej. Komputery wykorzystywane są w wielu gospodarstwach rolnych ze względu na ogromne możliwości, które zapewniają. Za ich pomocą obsługiwane są zarówno maszyny rolnicze, jak i przygotowywane są precyzyjne plany prac. Dzięki odpowiednio dobranym urządzeniom można też m.in. kontrolować czas pracy, czy pilnować stanów magazynowych i w razie potrzeby uzupełnić braki lub wprowadzać zmiany.

Za pomocą komputerów można też zbierać i magazynować dane, a następnie wykorzystać je do analizy, dzięki której będzie można lepiej zaplanować sobie wszelkie prace na polu czy dostosować dane preparatów stosowanych do uprawianych roślin.

Precyzyjne rolnictwo - na czym polega?

W ramach cyfryzacji i unowocześnienia rolnictwa pojawiło się kilka nowych terminów bezpośrednio związanych z tymi kwestiami. Jednym z częściej wykorzystywanych haseł jest precyzyjne rolnictwo. Czym ono w zasadzie jest? Można powiedzieć, że precyzyjne rolnictwo, to nic innego jak gospodarowanie wspierane komputerowo. We wspomnianym haśle chodzi o to, że w gospodarstwie wykorzystuje się wysokiej jakości nowoczesne rozwiązania elektroniczne i komputerowe do sterowania wieloma procesami i zarządzania nimi na podstawie dokładnej analizy danych zebranych odpowiednio wcześniej. Za pomocą komputera można m.in. zarządzać rodzajami uprawianych roślin, tym w jaki sposób są one nawożone, jakimi środkami, a także kiedy.

Komputerowe wsparcie to jednak nie tylko zarządzanie uprawami. Do tych systemów śmiało możemy włączyć monitorowanie pól za pomocą specjalistycznych dronów, czy nadajniki GPS, które umożliwiają rolnikom bezpieczne poruszanie się po polach niezależnie od pory dnia i panujących w danej chwili warunków atmosferycznych.

Czy nowoczesne rolnictwo jest ekologiczne?

To pytanie zadaje bardzo wiele osób i trudno się temu dziwić. Żyjemy w czasach, w których poziom świadomości na temat zagrożeń dla środowiska, które wynikają z działalności człowieka i nie tylko, jest bardzo wysoki. Z tego względu ekologia również zostaje uwzględniana w nowoczesnym rolnictwie. Co więcej, jej zastosowanie pomaga zoptymalizować wszystko tak, aby m.in. emisja szkodliwych związków pochodzących z prac na polu była możliwie jak najmniejsza.

Dzięki nowoczesnemu rolnictwu i technologiach zastosowanych w maszynach potrzebują one mniej paliwa do sprawnego działania. Co więcej - to które jest wykorzystywane, jest używane w sposób maksymalnie optymalny w celu zapewnienia jakości przy jednoczesnej dbałości o środowisko. W recepturach wielu środków producenci zrezygnowali też z licznych szkodliwych substancji, dzięki czemu nie trafiają one do gleby, a co za tym idzie - nie powodują zanieczyszczenia. Komputerowo sterowane systemy nawadniania również są projektowane tak, aby zużywać wyłącznie tyle wody, ile jest potrzebne.

(rtr)

Udostępnij:

2 komentarzy

  • antoni
    Link do komentarza antoni niedziela, 09 styczeń 2022 22:36

    wszystki sie kreci wokół kasy i dopłat i tego co jest nowego na swiecie techniki a to wszsystko kosztuje i tak sie wkoło to wszystko napedza ....

  • piotras
    Link do komentarza piotras niedziela, 09 styczeń 2022 22:32

    a ciagnikow rolniczych sie sprzedalo najwiecej w historii w zeszlum roku to jak to jest????

Skomentuj

Rolnictwo to jeden z najdynamiczniej rozwijających się sektorów gospodarki. Z tego względu osoby działające na tym obszarze ciągle spotykają jakieś zmiany, za którymi samemu niekiedy trudno nadążyć. Właśnie w tym celu powstał portal rolniczy Okiem Rolnika. Udostępniamy wieści dotyczące najbardziej interesujących tematów, sprawdzamy otrzymane informacje oraz kondensujemy je w artykuły, które w przystępny sposób dostarczają wiadomości rolnikom. Dzięki temu nie muszą szukać tekstów na innych portalach niezwiązanych z tym obszarem. Wystarczy, że wejdą na naszą stronę - Okiem Rolnika to rzetelne źródło wszystkich informacji, które pojawiają się w obszarze rolnictwa.

Okiem Rolnika - Twoje źródło wiadomości rolniczych

Portal Okiem Rolnika tworzą osoby, którzy zbierają wiadomości z Polski i innych krajów dotyczące interesujących treści. Śledząc naszą stronę, będziesz na bieżąco ze wszystkimi aktualizacjami w prawie, zmianami na rynkach, spadkami i wzrostami wynagrodzeń, dofinansowań oraz cen produktów bądź sprzętu, chorobami atakującymi rośliny oraz zwierzęta, a także wpływie sytuacji politycznej na polskie i zagraniczne rolnictwo. Ponadto udostępniamy informacje na temat aktualnych wydarzeń.

Dostarczamy również wiedzy początkującym, jak i doświadczonym rolnikom w zakresie wielu różnych kwestii, jak uprawa roli, hodowla zwierząt, skup płodów rolnych, użytkowanie maszyn czy dofinansowania systemów montowanych w gospodarstwach. Z nami nie musisz obawiać się żadnego tematu - wszystko, czego potrzebujesz, znajdziesz na portalu Okiem Rolnika. Dbają o to osoby z pasji do rolnictwa.

Nie ograniczamy się jednak jedynie do tematów okołorolniczych. Na naszym portalu znajdziesz także teksty dotyczące zdrowia i wpływu różnych składników na organizmy zwierząt oraz ludzi, motoryzacyjnych nowinek czy innowacji z zakresu elektroniki. Połączenie wielu różnych tematów sprawia, że Okiem Rolnika ma nie tylko charakter informacyjny, ale również dydaktyczny oraz rozrywkowy.