fbpx

Ceny nawozów: Mistrzowskie zagranie spekulantów?

Napisał  Sty 09, 2022

Dyskusja o cenach nawozów nieustannie podgrzewana jest przez różnego rodzaju sygnały o cenach gazu, ewentualnych dopłatach, czy też doniesieniach z mediów. Fala komentarzy przewija się również przez portale i fora internetowe.

Nie inaczej jest na Forum Okiem Rolnika, gdzie o sytuacji na rynku nawozów dyskutują członkowie tej grupy wymieniający się na co dzień cennymi informacjami związanymi z prowadzeniem gospodarstwa rolnego.

Temat nawozów wzbudza ogromne emocje, pojawiają się nawet domysły o stopniowym wykańczaniu polskiego rolnictwa na rzecz wielkich korporacji. Wielu rolników zastanawia się też nad sensem dalszego prowadzenia uprawy czy nawet gospodarstwa rolnego. Nie brakuje również teorii spiskowych między innymi o umyślnym zablokowaniu sprzedaży w celu windowania cen, a nawet o sprzedaży zapasów i bieżącej produkcji nawozów Chinom, które „wezmą wszystko”...

- Mistrzowskie zagranie spekulantów. Saletra w porównaniu z grudniem podrożała o 2 stówy, a rolnicy szczęśliwi, gdyż nie kosztuje już 4 tys. Brawo sprzedawcy – napisał Maciej na Forum Okiem Rolnika.
- Na zawirowaniach cenowych powiedzmy prawde pośrednicy zarobili ładną kasę – wtóruje mu Janusz.
- Nieudolność tego rządu poraża – dodaje Bogdan.

FOR 1 1

- Specjalnie to zrobili i podnieśli cenę do 4 tysi a teraz jest ciut tańsza i będą się w tv chwalić, że cen nie podnieśli i to już jest ta właśnie pomoc dla rolników więcej nic nie dostaniemy – napisał Damian.

Wątek narodowościowy i nawoływane do ogólnospołecznego pojednania Polaków - to też pojawiło się na forum, Łukasz napisał przypisując problem z cenami nawozów złemu zarządzaniu krajem przez polityków: - Może w końcu rolnicy się obudzą i nie tylko rolnicy ale całe społeczeństwo polskie, że jest jak tygrys na arenie.... Ludzie obudźcie się, to nie społeczeństwo jest dla władz, ustaw tylko my jesteśmy dla nich.... bez nas każda władza może rządzić sobą.... jedność siła odwaga...

W dyskusji wzięli udział również ci, którzy starają się „na trzeźwo” wyliczyć, czy aby na pewno wyższe ceny nawozów przełożą się na mniejszą opłacalność produkcji, w końcu w górę poszły też kwoty za plony w skupie.- Pszenica nie kosztuje 650 jak w tamtym roku a 1450 – napisał Tadeusz
- Porównaj ceny pszenicy i saletry w żniwa a teraz – odpisał Artur
- Teraz się bardziej opłaca. W żniwa 800 zl teraz 1400 (pszenica) saletra w żniwa 1200, teraz 2700. Policz 500 kilo na ha i co ci lepiej wyszło geniuszu? - odpowiedział Zdzisław.

Autor postu (Maciej) odpowiedział na te rozważania innych forumowiczów również szybkim podliczeniem: - Tylko proszę pamiętać, że teraz sprzedaje Pan pszenicę po 1400 brutto. Tą pszenicę wyprodukował Pan przy cenie saletry 1000-1200 brutto. Aktualna pszenica będzie nawożona saletrą kupioną za okolo 3000 zł brutto, natomiast ceny skupu nikt nie przewidzi. Także nie można powiedzieć który rok będzie bardziej oplacalny.

- Tylko policz sobie, że nie tylko nawozy poszły w górę. Rok temu ON 4 w tym 6 zł. Tu kulturalnie 50% podwyżki. A rok na rekordowe plony nie był – dorzucił Artur.
- Średni zysk z hektara wynosi 3800. Średnia wielkość gospodarstwa 11hetarow. Dzieląc to na miesiące wychodzi w przeciętnym gospodarstwie około 3 - 4 tys. miesięcznie zysku. Są do dane nie z mojej głowy, a z GUS. Czy 3400 zł miesięcznie to w obecnych czasach dużo czy mało, to już każdy musi indywidualnie ocenić. - podsumowuje Maciej.

- Skoro Rosja tak podnosi cenę gazu to dlaczego i inne kraje wydobywające gaz też podnoszą cenę. To jest ogólnoświatowa zmowa. My wydobywamy jedną trzecią potrzebnego nam gazu. Czy nasz też tak drożeje? - pyta Karol podejrzewający globalną spekulację.

Dyskusja o nawozach i przyszłości rolnictwa tej najbliższej oraz odległeł trwa na Forum Okiem Rolnika każdego dnia. Setki postów członków grupy wskazują na potrzebę wymiany informacji i dzielenia się wiedzą oraz doświadczeniem przez rolników. Czasem wymiana opinii nabiera ostrzejszego tonu ale czasem inaczej się nie da, bo emocje szczególnie w ostatnich miesiącach sięgają zenitu...Chcesz dołączyć do tego wątku na Forum Okiem Rolnika? Możesz to zrobić >tutaj<.

Niezależnie od tych wszystkich opinii, dyskusji i domniemywań co jest przyczyną problemów z cenami i dostępnością nawozów, jest duże oczekiwanie na wprowadzenie odpowiednich regulacji przez rząd. Jedną z nich może być zerowy VAT na nawozy wprowadzony w tarczy antyinflacyjnej 2.0. Te informacje pojawią się już wkrótce. 

(rpf) pp

Udostępnij:

6 komentarzy

 • Arczi
  Link do komentarza Arczi wtorek, 11 styczeń 2022 18:48

  spekulacje zawsze były jak pamiętsam i za komuny i w 90 latach ale teraz to skala powala

 • Mateuszek
  Link do komentarza Mateuszek wtorek, 11 styczeń 2022 16:25

  i stało się mamy zero vat na nawozy , to tera czekac az o ten vat podniosa ceny a agrounia juz krzyczy ze to dzieki nim ....

 • sylwia
  Link do komentarza sylwia poniedziałek, 10 styczeń 2022 18:52

  TRudne czasy dla rolnika nastały obecnie , musimy sie interesowac tyle rzeczy na raz , a nie skupiac na gospodarce bo cie w konia zrobia co sie nie ruszysz

 • annap
  Link do komentarza annap niedziela, 09 styczeń 2022 22:30

  mhm... to co zrobili nas konia?

 • ARTURO
  Link do komentarza ARTURO niedziela, 09 styczeń 2022 22:24

  Ludzie opanujcie się, na zdrowy rozsądek to przecież ta cena nawozów nie ma aż tak dużego wpływu na koszt uprawy. problemem takim samum conajmniej sa drorze coraz paliwa i koszty pracowanikwo a same nawoazy to nie wszystko przeciez!

 • zenek1
  Link do komentarza zenek1 niedziela, 09 styczeń 2022 21:13

  coś w tym jest , zobaczcie na targach czy innych imprezach zawsze bogactwo garniturki fura i komóra z czegoś to muszą mieć

Skomentuj