fbpx
Premier Mateusz Morawiecki prezentuje założenia Tarczy Inflacyjnej 2.0 fot. Krystian Maj / KPRM

Tarcza Antyinflacyjna 2.0: Zerowy VAT na nawozy oraz 8% na paliwo

Napisał  Sty 11, 2022

Premier Mateusz Morawiecki zaprezentował dziś kluczowe założenia Tarczy Antyinflacyjnej 2.0, która ma być odpowiedzią polskiego rządu na problem najwyższej od 20 lat inflacji. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów podkreśla przy tym, że szalejąca inflacja nie wynika z naszych problemów wewnętrznych, a „szeroko zakrojone działania rządu mają powstrzymać wzrost cen wywołany przez czynniki zewnętrzne”.

Kryzys gazowy nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie spowodowany przez szantaż gazowy Rosji Władimira Putina, kryzys gospodarczy po pandemii koronawirusa, czy też politykę energetyczną Unii Europejskiej (głównie Niemiec, które widzą dobrego partnera w Rosji Władimira Putina – ten duet od dawna budzi w każdym Polaku niezbyt pozytywne skojarzenia) - oto główni „winowajcy” obecnych problemów gospodarczych w ocenie rządu.

Założeniem Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej 2.0 jest pakiet rozwiązań mający obniżyć lub czasowo znieść podatek VAT m.in. na nawozy, paliwo, czy też energię elektryczną do końca lipca 2022 roku.

- Miliony polskich rodzin liczą każdy grosz i każdą złotówkę. Bezprecedensowa obniżka podatków i najwyższa kwota wolna jaką mieliśmy w historii mają na celu ochronę budżetów polskich rodzin. I dodał: Idziemy dalej ze śmiałymi i odważnymi działaniami, które mają pomóc w walce z inflacją – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Według Kancelari Prezesa Rady Ministrów szacunki ekonomistów wskazują, że Tarcza Antyinflacyjna 1.0 pozwoliła obniżyć szczyt inflacyjny o około 1 do 1,5 punktu procentowego. Według założeń rządu druga odsłona tarczy ma przynieść podobny efekt, a suma oszczędności Polaków z tego powodu ma wynieść prawie 15 mld złotych.

Nowe rozwiązania zaplanowane w Tarczy Antyinflacyjnej 2.0 mają obowiązywać od 1 lutego do 31 lipca 2022 r.

Kluczowe założenia Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej 2.0

Obniżenie stawki VAT na paliwo do 8%

Obniżenie akcyzy w grudniu ograniczyło niepokojący wzrost cen paliw. W lutym obniżamy podatek VAT z 23% do 8%. To wpłynie na dalsze zmniejszenie ceny paliwa, nawet o 60-70 gr na litrze. Dzięki tym działaniom Polacy zapłacą łącznie nawet o 1 zł mniej za litr paliwa, a cena benzyny powinna osiągnąć ok. 5 zł za litr.

Zerowa stawka VAT na podstawowe produkty spożywcze

Rosnące ceny żywności są jednym z dotkliwych skutków inflacji. Dlatego obniżamy do 0% stawki podatku VAT na podstawowe produkty spożywcze. Dzięki temu działaniu przeciętna rodzina zaoszczędzi ok. 45 zł miesięcznie.

Zerowa stawka VAT na gaz

Dzięki obniżce stawki VAT od 1 stycznia z 23% do 8%, a od 1 lutego z 8% do 0%, wzrost cen gazu dla gospodarstw domowych będzie jednym z najniższych w Europie.

Przedłużenie obniżki 5% stawki VAT na prąd

Dzisiaj za blisko 60% ceny prądu odpowiada opłata za emisję CO2. To faktyczny koszt nieodpowiedzialnej i dogmatycznej polityki klimatycznej Unii Europejskiej.

Dzięki wprowadzonym zmianom łagodzimy skutki inflacji w zakresie kosztów za energię elektryczną. Przedłużamy 5% stawkę VAT na prąd do 31 lipca 2022 r.

Obniżenie VAT na ciepło do 5%

Od 1 stycznia 2022 r. rozwiązania Tarczy Antyinflacyjnej obniżyły podatek VAT na ciepło z 23 do 8%. Kolejne działania w tym zakresie to, od 1 lutego 2022 r., obniżka podatku VAT z 8% do 5%. Rozwiązanie skierowane jest do niemal każdego z obywateli. Dotyczy zarówno mieszkań w ramach spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot, jak i domów jednorodzinnych podłączonych do sieci ciepłowniczej.

0% VAT na nawozy

Ceny nawozów to istotny koszt produkcji rolnej. Całkowite zniesienie VAT na nawozy do produkcji rolnej to, obok obniżek podatków na paliwa i energię elektryczną, istotne wsparcie polskich producentów żywności.

Niższe rachunki za gaz dzięki taryfom gazowym

Od 1 stycznia 2022 r. gospodarstwa domowe wielolokalowych budynków spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, a także szpitale, szkoły, przedszkola, żłobki oraz instytucje kultury zostały objęte specjalnymi taryfami na gaz. Dzięki nim Polacy oraz najważniejsze instytucje użyteczności publicznej zapłacą niższe rachunki.

Co zostało wprowadzone w grudniu 2021 w ramach Tarczy Antyinflacyjnej 1.0?

To ograniczenie wzrostu kosztów energii elektrycznej i podstawowych produktów spożywczych. Jej rozwiązania obejmowały:

- dodatek osłonowy dla gospodarstw domowych nawet do 1150 zł na rok;
- zniesienie akcyzy na energię elektryczną;
- obniżenie stawki VAT na energię elektryczną z 23 na 5 proc.;
- obniżenie stawki VAT na gaz ziemny z 23 proc. do 8 proc.;
- obniżenie ceny paliwa przez maksymalne zmniejszenie akcyzy;
- obniżenie podatku VAT na tak zwane ciepło systemowe (ogrzewanie z kaloryferów) z 23 do 8 proc.;
- wprowadzenie 0 proc. stawki podatku od sprzedaży detalicznej paliw.

> Według wyliczeń rządu dodatek osłonowy ma wesprzeć blisko 7 mln gospodarstw domowych

Dodatek osłonowy dla 6,8 mln gospodarstw domowych to element Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej, który ma zrekompensować wzrost kosztów energii elektrycznej, cen gazu i żywności. Jest to realne wsparcie finansowe dla Polaków, na które przeznaczymy ponad 4 mld zł.

Rząd: Już od stycznia więcej pieniędzy w portfelach Polaków dzięki obniżce podatków

- Rządowa Tarcza Antyinflacyjna nie jest jedynym wsparciem dla budżetu domowego. W ramach Polskiego Ładu obniżamy podatki. To blisko 17 mld zł rocznie więcej pieniędzy w portfelach Polaków – informuje KPRM, wymieniając korzyści płynące z działań prowadzonych przez rząd:
- podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł,
- wprowadzenie wyższego prógu podatkowego – podniesiony z ok. 85 tys. zł do 120 tys. zł.,
- wprowadzenie emerytur bez podatku do 2,5 tys. zł. Emeryci i renciści o wyższych, świadczeniach zapłacą podatek tylko od kwoty przekraczającej 2,5 tys. zł.
- obniżenie stawki ryczałtu m.in. dla inżynierów, zawodów IT, lekarzy.
- wsparcie rodziny z dziećmi przez Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, który przysługuje na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do 36. miesiąca życia, w maksymalnej wysokości 12 tys. zł na dziecko.

Jest niestety jedno „ale” w praktycznie wszyskich działaniach prospołecznych (czytaj „rozdawczych”) rządu, według przedstawicieli przedsiębiorców to właśnie na osobach prowadzących działalność gospodarczą i zatrudniających pracowników spoczywa cały ciężar ostatnich reform.

AGROunia ogłasza sukces, oceniając, że to działania tej organizacji doprowadziły do „wyzerowania” vatu na nawozy, oraz że Mateusz Morawiecki „przyznał im rację”.

Na profilu społecznościowym AGROunii pojawił się wpis:
„- AGROunia już dwa miesiące temu mowiła o konieczności obniżenia VATu na nawozy do 0%. Dziś premier przyznał nam rację! VAT został został zmniejszony na 6 miesięcy do 0%. To jest sukces nas wszystkich. Presja ma sens.”

Pod tym postem pojawiły się zarówno gratulacje, jak i wątpliwości.Komentujący wskazują, że mówili też o tym inni, w tym Konfederacja oraz przedstawiciele innych obozów partyjnych.

- Michał, co da obniżka vatu na nawozy? Przecież vatowcy podatek odliczą. Na tym tylko zyskają mali rolnicy na ryczałcie – napisał Damian w komentarzu na profilu AGROunii.

- Obniżanie vat na 4-6 miesiecy jest niczym innym jak odsuwaniem problemu na przeczekanie, nie walcząc z powodem inflacji problem wróci spotęgowany, a wtedy jak jeb… tzn. uderzy to faktycznie miska ryzu – dodał Stanisław.

Czeka nas więc 6 miesięcy z zerowym podatkiem VAT na nawozy. Prognozowanie jak to się przełoży na sytuację na rynku nawozów oraz na samych rolników jest dziś praktycznie niemożliwe. Będziemy na bieżąco obserwować rozwój wydarzeń.

(rpf) pp / Źródło: KPRM, AGROunia

Udostępnij:

7 komentarzy

 • romano
  Link do komentarza romano środa, 12 styczeń 2022 12:23

  interes ze hej - jednym zabiora drugim dadzą i jeszcze nikt nad tym nie panuje ..

 • KRIS
  Link do komentarza KRIS wtorek, 11 styczeń 2022 18:42

  I co to zmieni nawet gdyby nawozy staniały o te 8 procent to cena nadal zaporowa .na hektar tonę nawozu trzeba dać to sam nawóz to ponad 3000

 • AREXZ
  Link do komentarza AREXZ wtorek, 11 styczeń 2022 18:42

  I teraz oberwie się osobom którzy są na tzw ,, Vacie ”
  Brawo Rządzący ! Dojeżdżacie nas wszystkich po kolei..

 • gienio
  Link do komentarza gienio wtorek, 11 styczeń 2022 18:41

  co to się dzieje, ktos sięr nad bIEDNYMI rolnikami pochylił , kupa forsy co my z tym zrobimy jak upadnie rzadPIS

 • sławek
  Link do komentarza sławek wtorek, 11 styczeń 2022 18:40

  JA TO MYŚle, ze to bedzie 1000+ na nawozy i dodatkowo -23 dla rolnika ;-)

 • zbyszko
  Link do komentarza zbyszko wtorek, 11 styczeń 2022 18:38

  komus zabiorą innemu dadzą , janosiki jedne takie i jak tu żyć - kto nam zagwarantuje ze o to co panstwo obnizy nie podniosa firmy nawoaowowe i stacje dystrybutorzy paliw

 • ewcia
  Link do komentarza ewcia wtorek, 11 styczeń 2022 18:37

  no to teraz będa mieli raj rolnicy - najpierw wzrosło wszystko o 23% a teraz na jakis czas coś tam obniża

Skomentuj

Rolnictwo to jeden z najdynamiczniej rozwijających się sektorów gospodarki. Z tego względu osoby działające na tym obszarze ciągle spotykają jakieś zmiany, za którymi samemu niekiedy trudno nadążyć. Właśnie w tym celu powstał portal rolniczy Okiem Rolnika. Udostępniamy wieści dotyczące najbardziej interesujących tematów, sprawdzamy otrzymane informacje oraz kondensujemy je w artykuły, które w przystępny sposób dostarczają wiadomości rolnikom. Dzięki temu nie muszą szukać tekstów na innych portalach niezwiązanych z tym obszarem. Wystarczy, że wejdą na naszą stronę - Okiem Rolnika to rzetelne źródło wszystkich informacji, które pojawiają się w obszarze rolnictwa.

Okiem Rolnika - Twoje źródło wiadomości rolniczych

Portal Okiem Rolnika tworzą osoby, którzy zbierają wiadomości z Polski i innych krajów dotyczące interesujących treści. Śledząc naszą stronę, będziesz na bieżąco ze wszystkimi aktualizacjami w prawie, zmianami na rynkach, spadkami i wzrostami wynagrodzeń, dofinansowań oraz cen produktów bądź sprzętu, chorobami atakującymi rośliny oraz zwierzęta, a także wpływie sytuacji politycznej na polskie i zagraniczne rolnictwo. Ponadto udostępniamy informacje na temat aktualnych wydarzeń.

Dostarczamy również wiedzy początkującym, jak i doświadczonym rolnikom w zakresie wielu różnych kwestii, jak uprawa roli, hodowla zwierząt, skup płodów rolnych, użytkowanie maszyn czy dofinansowania systemów montowanych w gospodarstwach. Z nami nie musisz obawiać się żadnego tematu - wszystko, czego potrzebujesz, znajdziesz na portalu Okiem Rolnika. Dbają o to osoby z pasji do rolnictwa.

Nie ograniczamy się jednak jedynie do tematów okołorolniczych. Na naszym portalu znajdziesz także teksty dotyczące zdrowia i wpływu różnych składników na organizmy zwierząt oraz ludzi, motoryzacyjnych nowinek czy innowacji z zakresu elektroniki. Połączenie wielu różnych tematów sprawia, że Okiem Rolnika ma nie tylko charakter informacyjny, ale również dydaktyczny oraz rozrywkowy.