fbpx

Dla kogo wyższe emerytury i renty z KRUS po zmianach podatkowych?

Napisał  Sty 12, 2022

W 2022 roku otrzymujący świadczenia emerytalne i rentowe w związku z wejściem zmian w opodatkowaniu dochodów otrzymają świadczenia w innej kwocie.

- Zmiany podatkowe wprowadzone od 1 stycznia 2022 roku, spowodują, że emerytury i renty oraz rodzicielskie świadczenia uzupełniające ustalone w kwocie od ok. 484 zł do 2.500 zł miesięcznie (co stanowi ok. 98% wszystkich wypłacanych świadczeń emerytalno-rentowych) – będą wypłacane w kwocie wyższej niż to miało miejsce w 2021 roku – informuje Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Z kolei świadczenia emerytalno-rentowe, których kwota nie przekracza 484 zł miesięcznie, czyli te wypłacane przede wszystkim osobom, które otrzymują część świadczenia z uwagi na niezaprzestanie prowadzenia działalności rolniczej – od 1 stycznia 2022, bedą wypłacane przez KRUS w wysokości takiej jak dotychczas.

Co z tymi, którzy dostają najwyższe świadczenia?

Świadczeniobiorcy, którzy otrzymują emerytury i renty w wysokości przekraczającej 4.920 zł i nie większej niż 12.800 zł miesięcznie (takie osoby stanowią 0,1% wszystkich świadczeniobiorców KRUS), otrzymaja świadczenia w kwocie nieco niższej niż w 2021 roku.

Wyrównianie podatku styczniowego w lutym

KRUS informuje jednak, że w związku z wejściem w życie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 7 stycznia 2022 r. w sprawie przedłużenia terminów poboru i przekazywania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych zmieniającego technikę poboru zaliczek na podatek dochodowy – Kasa przeliczy wysokość zaliczki potrąconej takim osobom i w lutowych terminach płatności świadczeń emerytalno-rentowych otrzymają one zwrot nadpłaty podatku za styczeń.

Od lutego od takich świadczeń emerytalno-rentowych Kasa będzie potrącała zaliczkę na podatek dochodowy oraz składkę na ubezpieczenie zdrowotne na zasadach obowiązujących do końca 2021 r.

Podsumowując, z informacji przekazanych przez KRUS, około 98% osób uprawnionych do emerytur, rent oraz rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, będzie otrzymywało świadczenia w kwocie wyższej, a ok. 2% osób – w wysokości dotychczasowej.

(rpf) pp / Źródło: KRUS

Udostępnij:

1 komentarz

  • czesio
    Link do komentarza czesio środa, 12 styczeń 2022 19:18

    no to teraz pod palmy a swoja droga to nie wiedzialem ze sa tacy ktorzy maja tak wysokie swiadczenia w krusie ponad 12800 pln ???

Skomentuj

Rolnictwo to jeden z najdynamiczniej rozwijających się sektorów gospodarki. Z tego względu osoby działające na tym obszarze ciągle spotykają jakieś zmiany, za którymi samemu niekiedy trudno nadążyć. Właśnie w tym celu powstał portal rolniczy Okiem Rolnika. Udostępniamy wieści dotyczące najbardziej interesujących tematów, sprawdzamy otrzymane informacje oraz kondensujemy je w artykuły, które w przystępny sposób dostarczają wiadomości rolnikom. Dzięki temu nie muszą szukać tekstów na innych portalach niezwiązanych z tym obszarem. Wystarczy, że wejdą na naszą stronę - Okiem Rolnika to rzetelne źródło wszystkich informacji, które pojawiają się w obszarze rolnictwa.

Okiem Rolnika - Twoje źródło wiadomości rolniczych

Portal Okiem Rolnika tworzą osoby, którzy zbierają wiadomości z Polski i innych krajów dotyczące interesujących treści. Śledząc naszą stronę, będziesz na bieżąco ze wszystkimi aktualizacjami w prawie, zmianami na rynkach, spadkami i wzrostami wynagrodzeń, dofinansowań oraz cen produktów bądź sprzętu, chorobami atakującymi rośliny oraz zwierzęta, a także wpływie sytuacji politycznej na polskie i zagraniczne rolnictwo. Ponadto udostępniamy informacje na temat aktualnych wydarzeń.

Dostarczamy również wiedzy początkującym, jak i doświadczonym rolnikom w zakresie wielu różnych kwestii, jak uprawa roli, hodowla zwierząt, skup płodów rolnych, użytkowanie maszyn czy dofinansowania systemów montowanych w gospodarstwach. Z nami nie musisz obawiać się żadnego tematu - wszystko, czego potrzebujesz, znajdziesz na portalu Okiem Rolnika. Dbają o to osoby z pasji do rolnictwa.

Nie ograniczamy się jednak jedynie do tematów okołorolniczych. Na naszym portalu znajdziesz także teksty dotyczące zdrowia i wpływu różnych składników na organizmy zwierząt oraz ludzi, motoryzacyjnych nowinek czy innowacji z zakresu elektroniki. Połączenie wielu różnych tematów sprawia, że Okiem Rolnika ma nie tylko charakter informacyjny, ale również dydaktyczny oraz rozrywkowy.