fbpx
1/3

Michał Kołodziejczak: Rolnicy zostali z zimną krwią oszukani!

Napisał  Sty 13, 2022

 Dziś w Skotnikach, wsi położonej nieopodal Wrześni w gminie Miłosław (Wielkopolska), AGROunia zorganizowała konferencję prasową przed siedzibą firmy wzięła od rolników zaliczki ale nie dostarczyła nawozów, podczas której mogliśmy wysłuchać wypowiedzi rolników poszkodowanych przez firmę handlującą nawozem z gminy Miłosław oraz Michała Kołodziejczaka i Michała Koszarka z AGROunii. Pojawił się też pomysł jak w przyszłości uniknąć takich sytuacji.

O sprawie pisaliśmy już kilkukrotnie, 30 rolników z okolic Miłosławia wpłaciło zaliczki na zakup nawozu tuż po żniwach w 2021 roku. Do dziś nie dostarczono im nawozów ani nie zwrócono zaliczek, a sprzedawca, który miał dostarczyć nawozy popadł w problemy finansowe, jest niewypłacalny, w jego przedsiębiorstwie toczy się właśnie postępowanie restrukturyzacjyne.

Kilka dni temu rolnicy próbowali sami wyegzekwować nawozy z jednego z gospodarstw w gminie Miłosław, bowiem przeprowadzone przez nich dochodzenie pozwoliło im dowiedzieć się, że firma która nie dotrzymała umowy właśnie tam ma wynajęte magazyny i mieli nadzieję, że właśnie tam są uch nawozy. Wezwali nawet na miejsce policję, która jednak po sprawdzeniu faktów poprosiła rolników o opuszczenie gospodarstwa. Okazało się bowiem, że na nawozy są faktury świadczące, że właścicielem tych nawozów jest inna firma.

Dziś AGROunia zorganizowała spotkanie w Skotnikach podczas którego przestawiciele poszkodowanych rolników mówili o tym, że zostali poszkodowani w oszukańczy sposób, że oszukała ich nieuczciwa firma, ale też o tym, że zawiodło Państwo, które powinno ich chronić, tymczasem postępowanie restrukturyzacyjne prowadzone wobec sprzedawcy nawozów na obecnym etapie wyklucza jakiekolwiek zadośćuczynienie wobec poszkodowanych. AGROunia mówi, że to „dramat rolników” oraz, że jest to afera z nawozami pod Wrześnią, bowiem rolnicy stracili łącznie 1,5 miliona złotych.

Michał Kołodziajczak powiedział podczas dzisiejszej konferencji pod Wrześnią, że AGROunia stoi na stanowisku, że państwo jest bezsilne wobec oszustów i trzeba z tym skończyć. Rolnicy wpłacili zaliczki, nie dostali nawozów i nie mogą odzyskać pieniędzy. Jednym z postulatów AGROunii jest stworzenie funduszu stabilizacyjnego, z którego będą wypłacane pieniądze dla poszkodowanych.

Kołodziejczak powiedział też, że rolnicy zostali po prostu z zimną krwią oszukani, że sprzedawcy nie powinęła się noga i nie może teraz wydać nawozu z ppwodu problemów w jakie popadł. Lider AGROunii uważa, że to zaplanowane i bezwzględne działanie mające na celu wykorzystanie i oszukanie rolników.Michał Kołodziejczak zwrócił też uwagę na fakt, że rolnicy, którzy wpłacili zaliczki na nawozy są praktycznie „potrójnie” stratni. Chcieli kupić nawozy zanim ich cena wzrosła trzykrotnie i nie dość, że ich nie dostali to jeszcze teraz muszą je kupić w cenie trzy razy wyższej od tej w lecie 2021 roku.

- Dzisiaj przyjechałem tutaj, bo my, jako rolnicy jesteśmy też pozostawieni sami sobie i jeśli nawzajem nie będziemy sobie pomagać i takich spraw nagłaśniać, to tych spraw dzisiaj w Polsce są dziesiątki - powiedział Michał Kołodziejczak.

Kołodziejczak uważa, że w takiej sytuacji jak ta, która spotkała rolników spod Wrześni powinien działać państwowy fundusz stabilizacyjny, który wypłacałby rolnikom oszukanym środki, które wpłacili, a zadaniem Państwa byłoby odzyskanie pieniędzy od firm, które oszukały czy też z różnych powodów nie mogą zrealizować do końca umowy.

Lider AGROunii powiedział, że Państwo może poczekać na te pieniądze, a rolnik nie może bo gospodarstwo musi funkcjonować, a do tego potrzebna jest stabilność finansowa.

(rpf) pp

Udostępnij:

6 komentarzy

 • czeslaw
  Link do komentarza czeslaw piątek, 14 styczeń 2022 10:55

  A powiedzcie mi jak facet ma piekarnie i na przykład koszty gazu mu wzrosły 3-krotnie i cena musi byc podniesiona to mimo zmniejszenia podatku vat i tak ta cena bedzie nadal wyzsza ???? kto i jak skontroluje czy ten niższy albo zerowy vat został przeniesiony na obnizenie ceny dla koncowego konsumenta ktury i tak przeciez zaplaci mniej ale w sumie wiecej , ale tak naprawde mamy teraz takie "mniej ale wiecej" albo MNIEJ WIECEJ hjeee

 • ZDZICH
  Link do komentarza ZDZICH czwartek, 13 styczeń 2022 20:37

  ALE SIĘ chłóPY DAŁY POROBIĆ HANDLARZOWI !!! KURNA NA PLACU TO ZAPŁACONE A NIE JAKIEŚ WPŁATY PRZED TO ODRAZY PODEJZENIA SĄ U MNIE

 • oszukany rolnik
  Link do komentarza oszukany rolnik czwartek, 13 styczeń 2022 20:25

  AJK tu żyć Panie Premierze! przecie to sa jaja zeby rolink był tak rbiony a w bambuko

 • miron
  Link do komentarza miron czwartek, 13 styczeń 2022 20:00

  są tacy co oszukali rolników na dziesiątki i setki milionów i nikt nie robi hałasu a tutaj płacz a kto daej normalny zaliczki?????? co za pomysł zeby dawac zaliczki??? jest towar na podwórku jest kasa i tyle i zadne fundisze pomocowe nie bedom potszebne

 • Bartosz
  Link do komentarza Bartosz czwartek, 13 styczeń 2022 19:55

  dobry pomysł z tym funduszem ale jak se pomyślę jak się nasz rząd za to weźmie ....

 • LEON
  Link do komentarza LEON czwartek, 13 styczeń 2022 17:25

  Brawo AGROUNIA - tak trzymaj Michał!

Skomentuj