fbpx
Henryk Kowalczyk: Przywracamy uzupełniającą płatność obszarową. Spełniamy obietnice fot. MRiRW

Henryk Kowalczyk: Przywracamy uzupełniającą płatność obszarową. Spełniamy obietnice

Napisał  Sty 14, 2022

Od 2004 do 2014 roku polscy rolnicy otrzymywali tzw. uzupełniającą płatność obszarową, według danych za 2013 rok z tej formy dofinansowania skorzytało 1,17 mln gospodarzy, a łączny obszar dotyczący pomocy wyniósł ponad 9 mln hektarów.

Płatności pochodzą z budżetu krajowego, a Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi planuje corocznie przeznaczać na nie ok. 400 mln złotych. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk przekazał, że zasady i warunki płatności będą takie same jak w 2013 roku.

– Przywracamy uzupełniającą płatność obszarową. Spełniamy obietnice. Nasze zobowiązanie wynikające z Polskiego Ładu zostanie zrealizowane już w tym roku dla gospodarstw o powierzchni do 30 ha. Otrzymają one płatności powyżej średniej europejskiej – zapowiedział wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.

Dla kogo uzupełniająca płatność dodatkowa?

Pomoc dotyczy rolników gospodarujących na obszarze do 30 hektarów, ale minister Kowalczyk zapewniał podczas dzisiejszej konferencji, że od przyszłego roku rolnicy gospodarujący na obszarze do 50 ha również będą otrzymywali płatności bezpośrednie na poziomie powyżej średniej unijnej.

Zasady przyznawania płatności

Informacje na jakich zasadach będzie przyznawana pomoc przekazał obecny na konferencji podsekretarz stanu Krzysztof Ciecióra. – Płatność będzie przysługiwała do najważniejszych roślin uprawnych na gruntach ornych, w szczególności do: zbóż, roślin oleistych, roślin wysokobiałkowych. W ramach tej płatności nie będzie obowiązywał limit powierzchni i do jej otrzymania uprawnieni będą wszyscy rolnicy ubiegający o jednolitą płatność podstawową (JPO) – stwierdził wiceminister Ciecióra.

Ile będzie wynosić płatność?

Stawka płatności zostanie określona na podstawie rzeczywistej powierzchni kwalifikującej się do płatności, zgłoszonej przez rolników we wnioskach, czyli tak jak w przypadku pozostałych dopłat bezpośrednich. Wyniesie ona około 40 złotych na hektar.

Kiedy i jak zostaną wypłacone środki?

W połowie października 2022 roku rozpocznie się wypłata środków w formie zaliczek na poczet płatności bezpośrednich.

– Ponadto uzupełniająca płatność podstawowa przysługiwała będzie do gruntów ornych, na których nie jest prowadzona uprawa roślin. Zgodnie z reformą WPR uchwaloną w czerwcu 2003 r., płatności bezpośrednie w Unii Europejskiej są oddzielone od produkcji rolnej, ponieważ ich nadrzędnym celem jest wsparcie dochodów rolniczych, a nie powodowanie zachęt do zwiększania produkcji – powiedział podczas konferencji podsekretarz stanu Krzysztof Ciecióra.

(rpf) pp

Udostępnij:

3 komentarzy

 • hubert
  Link do komentarza hubert piątek, 14 styczeń 2022 16:55

  jak to mówią ogień w szopie tylko co to da jak nawet wyjdzie nie 40 a 22 złotte na ten przyklad ??

 • farmer postępowy
  Link do komentarza farmer postępowy piątek, 14 styczeń 2022 13:35

  to akurat na paliwo na dojazdy na te hektary ;-)

 • lechu
  Link do komentarza lechu piątek, 14 styczeń 2022 12:07

  40 zloty na hektar a co z tymi powyzej 30 i 50 hek.?

Skomentuj