fbpx

Budynek gospodarczy bez pozwolenia dla rolnika - czy to jest legalne?

Napisał  Sty 14, 2022

Według definicji zawartej w funkcjonujących obecnie przepisach budowlanych - budynek gospodarczy to taki, który służy mieszkańcom domu, budynku zamieszkania zbiorowego, budynku rekreacji indywidualnej, a także ich otoczeniu. Jesteś rolnikiem i chciałeś wybudować budynek gospodarczy na działce rolnej, która w Twojej rodzinie jest od pokoleń? Nie jesteś osobą, która może lub chce zajmować się uzyskiwaniem odpowiednich zgód i zastanawiasz się, czy budynek gospodarczy bez pozwolenia dla rolnika jest możliwy?

W poniższym artykule postaramy się wyjaśnić Ci kwestię dotyczącą tego, czy budynek gospodarczy bez pozwolenia na wsi to opcja, z której możesz skorzystać. Oczywiście zawsze masz prawo złamać prawo, ale w takim wypadku możesz narazić się na duże problemy finansowe, a także być zmuszonym nawet do wyburzenia Twojego budynku gospodarczego na działce rolnej. W związku z tym zachęcamy Cię do zapoznania się z poniższymi informacjami, gdyż wierzymy, że przezorny zawsze ubezpieczony.

Budynek gospodarczy bez pozwolenia na wsi - czy masz prawo go wybudować?

Pozwolenie na budowę zazwyczaj kojarzy się ludziom z niezwykle skomplikowaną procedurą urzędową, a także potrzebą zebrania ogromnej ilości dokumentów z obowiązkiem ich późniejszego przechowywania. Bywa, że uzyskanie wszystkich niezbędnych opinii, zgód czy ustaleń trwa długimi miesiącami, a w najgorszych przypadkach - latami. Nie ulega wątpliwości, że jest to proces, który wymaga wiele wysiłku. W przeszłości procedura urzędowa budowy budynku gospodarczego na działce rolnej wyglądała podobnie do tych obowiązujących przy staraniu się o zgodę na budowę domu jednorodzinnego. Czy coś się w tej kwestii zmieniło.

Budynek gospodarczy bez pozwolenia na budowę jest legalny dzięki nowelizacji ustawy o Prawie budowlanym, która w życie weszła 19 września 2020 roku. Zmiana ta wprowadza szereg modyfikacji, które w praktyce oznacza dla Ciebie, że prawo budowlane zostało uproszczone. Przekłada się to na znaczne przyspieszenie procesu inwestycyjno-budowlanego.

Według nowelizacji decyzji o pozwolenie na budowę, a także zgłoszenia budowy nie wymaga wznoszenie obiektów gospodarczych, które związane są z produkcją rolną i takich, które uzupełniają zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej. Nowelizacja mówi także o parterowych budynkach gospodarczych, których powierzchnia nie przekracza 35 metrów kwadratowych. O pozwolenie nie będziesz musiał się starać także w sytuacji, gdy na terenie swojego gospodarstwa rolnego postanowisz wybudować suszarnię kontenerową o powierzchni zabudowy do 21 metrów kwadratowych. Na tym lista się nie kończy - poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie resztę budynków gospodarczych bez pozwolenia dla rolnika, które legalnie możesz wybudować.

Budynek gospodarczy na działce rolnej - jaki możesz wybudować bez pozwolenia?

O pozwolenie na budowę nie będziesz musiał się martwić także w przypadku wiat, których powierzchnia zabudowy nie przekracza 50 metrów kwadratowych. Taka zabudowa musi sytuować się na działce, na której znajduje się na przykład budynek mieszkalny. Dzięki nowelizacji sytuacja poprawiła się także w przypadku wolno stojących altan o powierzchni zabudowy do 35 metrów kwadratowych.

Jeżeli chciałbyś na letni czas zorganizować sobie oczko wodne czy nawet basen - w takim wypadku również nie musisz przejmować się jakimikolwiek zgodami czy pozwoleniami; pod warunkiem, że nie będą one przekraczały 50 metrów kwadratowych powierzchni. Być może marzyłeś o zbudowaniu stawu lub zbiornika wodnego, który służyłby Ci za przydomowe miejsce do wędkowania? Jeżeli taki staw nie będzie głębszy niż dwa metry, a jego powierzchnia będzie mniejsza niż 500 metrów kwadratowych, to możesz to uczynić zupełnie legalnie - bez żadnego pozwolenia.

Budynek gospodarczy bez pozwolenia dla rolnika - skorzystaj z przysługujących Ci praw

Dzięki zmianie prawa w powyższych przypadkach nie będziesz musiał zawracać sobie głowy zbieraniem odpowiedniej dokumentacji i zgłaszania się do konkretnych urzędów. Będzie to dla Ciebie niewątpliwie oszczędnością czasu oraz energii, którą zamiast tego możesz poświęcić na budowę wymarzonego basenu czy altany. Co ciekawe, dzięki tej nowelizacji nie musisz być rolnikiem, żeby na działce bez pozwolenia zbudować stojący, parterowy budynek gospodarczy o powierzchni zabudowy do 35 metrów kwadratowych.

Pamiętaj, by przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań dowiedzieć się wcześniej, czy w miejscu, które chcesz przeznaczyć na budowę budynku gospodarczego, nie obowiązują jakieś inne ustalenia miejscowego zagospodarowania przestrzennego. Może okazać się, że według urzędu istnieją pewne ograniczenia i zakazy, które dotyczą planowanej budowy - na przykład normy określające chociażby maksymalną wysokość obiektów gospodarczy.

Mamy nadzieję, że udało nam się w poniższym artykule przybliżyć Ci się kwestie dotyczące budynku gospodarczego bez pozwolenia. Jeżeli już wiesz, że jest to legalne - życzymy Ci powodzenia budowie, a także zachęcamy Cię do przeczytania innych artykułów znajdujących się na naszym portalu, które mogą okazać się nieocenioną pomocą w rozwoju Twojego gospodarstwa rolnego.

(rpf) 

Udostępnij:

5 komentarzy

 • Jarosław Głąb
  Link do komentarza Jarosław Głąb wtorek, 08 marzec 2022 14:33

  Czy rzeczywiście nie trzeba być być rolnikiem, żeby na działce bez pozwolenia zbudować stojący, parterowy budynek gospodarczy o powierzchni zabudowy do 35 metrów kwadratowych ??
  Ja nie jestem rolnikiem, ale mam działkę rolną 0,56 ha, na której chciałbym postawić budynek gospodarczy (mały, na zgłoszenie). Zgodnie z MPZP jest to dopuszczone, ale urzędniczka z gminy twierdzi, że nie mogę, bo własnie nie posiadam "statusu rolnika".
  Więc dlaczego tak Państwo twierdzicie ??
  Jarek

 • Jarosław Głąb
  Link do komentarza Jarosław Głąb wtorek, 08 marzec 2022 13:41

  Czy rzeczywiście nie trzeba być być rolnikiem, żeby na działce bez pozwolenia zbudować stojący, parterowy budynek gospodarczy o powierzchni zabudowy do 35 metrów kwadratowych ??
  Ja nie jestem rolnikiem, ale mam działkę rolną 0,56 ha, na której chciałbym postawić budynek gospodarczy (mały, na zgłoszenie). Zgodnie z MPZP jest to dopuszczone, ale urzędniczka z gminy twierdzi, że nie mogę, bo własnie nie posiadam "statusu rolnika".
  Więc dlaczego tak Państwo twierdzicie ??
  Jarek

 • zenek bembenek
  Link do komentarza zenek bembenek sobota, 15 styczeń 2022 22:42

  Ja to widze jeden problem czy bank takie co ssfinansuje o albo czy dotacja z uni moze byc na tekie cos jak pozwolenia brak

 • ANTOS
  Link do komentarza ANTOS sobota, 15 styczeń 2022 22:41

  A JAK PRZY WIACIE BEDE MIAL ZARAZ OBOK BUDYNEK GOSPODARCZY 35 METRÓW TO BEDZIE OK???

 • Ewa
  Link do komentarza Ewa sobota, 15 styczeń 2022 22:39

  nowe prawo mamy pzeciez - czy to sie na to nie lapie?

Skomentuj