fbpx

Pijany traktorzysta uciekał przed radiowozem

Napisał  Sty 14, 2022

46-latek jadąc traktorem nie zatrzymał się na wezwanie policjantów i ruszył w ucieczkę na nieutwardzoną drogę, po krótkim pościgu udało się ująć uciekiniera.

Zdarzenie miało miejsce około godziny 18.00 w dniu 7 stycznia 2022 roku w miejscowości Wola Bałucka (województwo łódzkie, powiat łaski, gmina Łask). Interwencja funkcjonariuszy nastapiła po telefonicznym zgłoszeniu z którego wynikało, że w rejonie miejscwości Orchów Wesółka samochodem osobowym i ciagnikiem rolniczym mają poruszać się nietrzeźwi kierowcy. Podczas patrolowania okolicznych miejscowości, policjanci zauważyli poruszające się po drodze publicznej w miejscowości Wola Bałucka wskazane pojazdy.

Stróże prawa wezwali przy pomocy sygnałów świetlnych i dźwiekowych oba pojazdy do zatrzymania. Zatrzymał się kierowca osobowej Skody, natomiast kierujący ciągnikiem rolniczym zaczął uciekać wjeżdżając w pobliską drogę nieutwardzoną, jednak ucieczka nie powiodła się i po krótkim pościgu traktorzysta został zatrzymany. Badanie obu kierujących alkomatem wykazało, że kierujący Skodą jest trzeźwy, natomiast kierowca ciągnika miał aż 2,5 promila alkoholu w organizmie.

- Policjanci ustalili także, że pojazd nie ma ważnych badań technicznych oraz nie posiada policy OC. Teraz za swoje zachowanie odpowie przed sądem. Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, za niezatrzymanie się do kontroli drogowej może grozić do 5 lat. Mężczyzna odpowie też za wykroczenia – informuje st. asp. Katarzyna Staśkowska z Komendy Powiatowej Policji w Łasku.

Wraz z Policją przypominamy, że 1 stycznia 2022 roku weszła w życie znowelizowana ustawa Prawo o ruchu drogowym oraz zmiany w Kodeksie Wykroczeń. Dotkliwsze restrykcje wobec nietrzeźwych kierowców i dodatkowe przepisy chroniące pieszych, to tylko niektóre zmiany.

Ważna zmiana dotyczy także kierowców, którzy jeżdżą samochodem nie posiadając prawa jazdy. Wcześniej otrzymywali oni mandat w kwocie 500 zł. Natomiast teraz kodeks wykroczeń wskazuje, że: 
- art 94§1: kto na drodze publicznej w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu prowadzi pojazd mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1 500 zł.

W tym artykule §3 brzmi: w razie popełnienia wykroczenia o którym mowa w §1, orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.

Oznacza to, że osoba która nie posiada prawa jazdy, a zostanie zatrzymana do kontroli drogowej, poniesie karę w postaci aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny minimum 1.500 zł, to jeszcze postępowanie zakończy się w sądzie i osoba otrzyma zakaz prowadzenia pojazdów. Apelujemy zatem o niewsiadanie za kierownicę pod wpływem alkoholu, dbamy wtedy o bezpieczeństwo na drogach i o własny portfel.

(rpf) pp / Źródło: KPP Łask

Udostępnij:

Skomentuj