fbpx

Jak rozwinąć gospodarstwo rolne?

Napisał  Sty 16, 2022

Rolnictwo jest jednym z najbardziej podstawowych elementów gospodarki, który jest dobrze znany wszystkim społeczeństwom już od wieków. Trudno wskazać okres w historii, w którym nie odgrywało dużej roli, jeśli chodzi o dominujące zawody. Mimo że obecnie gospodarka ulega coraz silniejszym przemianom, nadal można obserwować to, że wiele osób chce pracować w tej branży.

 

Nic więc dziwnego, że coraz częściej poszukuje się odpowiedzi na pytanie, jak rozwinąć gospodarstwo rolne. Chcąc zabrać się do realizacji takiego przedsięwzięcia, należy pamiętać o kilku istotnych zasadach.

Jak rozwinąć gospodarstwo rolne od podstaw i czy taka inwestycja jest opłacalna?

Obecnie wielu osobom może wydawać się, że rolnictwo czasy swojej świetności ma już dawno za sobą. Obserwując gospodarkę, odnosi się wrażenie, że dużo prężniej rozwija się wiele innych sektorów, głównie usługowych. Jeszcze kilkanaście lat temu to rolnictwo było niekwestionowanym liderem, jeśli chodzi o rozwój. Dzisiaj tendencja może wydawać się inna i dlatego coraz więcej osób może zacząć zastanawiać się, czy inwestowanie w tę gałąź gospodarki rzeczywiście nadal pozostaje opłacalne. Odpowiedź powinna być twierdząca, choć należy wziąć pod uwagę fakt, że nie każde gospodarstwo będzie osiągało przychody na zadowalającym poziomie. Jest to ściśle związane z rodzajem funkcjonowania i typem działalności, jakie wybierze dany rolnik.

Można nie zastanawiać się gruntownie nad kierunkiem swoich działań, dość naiwnie licząc, że sektor taki jak rolnictwo sam się „obroni”. Jest to jednak myślenie właściwe jedynie z punktu widzenia osób, które z ta branżą wcześniej miały niewiele do czynienia. W rzeczywistości kwestia tego, jak rozwinąć małe gospodarstwo rolne, jest ściśle uzależniona od wykorzystywania innowacyjnych technologii, a przede wszystkim monitorowania nowoczesnych technik, jakie wchodzą do przestrzeni rolniczej. Nieprawdą jest bowiem, że w gospodarstwach rolnych rządzi jedynie tradycja, która się nie rozwija. Obecnie rolnictwo, tak jak inne gałęzie gospodarki, może z powodzeniem określić się mianem nowoczesnego. Wszystko zależy oczywiście od konkretnego właściciela gospodarstwa – to przecież on decyduje, w jakim kierunku obecne ma iść jego działalność. Jednak istnieje wiele możliwości, dzięki którym rozwój nowoczesnego rolnictwa jak najbardziej jest możliwy.

Jak rozwinąć gospodarstwo rolne od podstaw?

Planowanie rozwoju własnej działalności w rolnictwie należy rozpocząć od określenia swojego potencjału, a przede wszystkim punktu wyjścia. Nieco inaczej będą wyglądały działania przewidziane dla gospodarstwa, które działa już przez jakiś czas, a zupełnie inaczej trzeba podejść do tego, jak rozwinąć gospodarstwo rolne od postaw. W każdym z tych przypadków możesz mieć do czynienia z nieco odmienną specyfiką przedsiębiorstwa, które wymaga zastosowania odpowiednich środków.

Jedną z najbardziej wymagających może okazać się kwestia tego, jak rozwinąć gospodarstwo rolne od podstaw. Jeśli nie posiadasz żadnej podstawy do rozpoczęcia działalności własnego gospodarstwa, może wydawać Ci się, że takie przedsięwzięcie z góry skazane jest na porażkę. Nic bardziej mylnego – tak jak w przypadku każdego innego biznesu, również gospodarstwo rolne można rozwinąć zupełnie od początku.

Jak to zrobić? Przede wszystkim rozwój gospodarstwa rolnego w sytuacji, kiedy nie posiadasz żadnego punktu wyjścia, powinien rozpocząć się od pozyskania gruntów rolnych, a także zgody Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR). Warto tym samym podkreślić, że wedle obowiązujących obecnie przepisów ziemie o przeznaczeniu rolnym może nabyć jedynie osoba, która posiada odpowiednie kwalifikacje rolnicze – a więc wykształcenie. Chcąc kupić tego rodzaju areał, musisz również zobowiązać się do mieszkania na terenie gminy, w której znajduje się zakupiona przez Ciebie nieruchomość, przynajmniej w okresie 5 lat od nabycia gruntu. Są to wymagania obecnie obowiązujące, bez których niemożliwe jest mówienie o tym, jak rozwinąć gospodarstwo rolne od podstaw.

Jak rozwinąć małe gospodarstwo rolne?

Nieco inaczej sytuacja przedstawia się wtedy, gdy posiadasz już własne gospodarstwo rolne, ale jego rozmiary Ci nie odpowiadają i planujesz poszerzenie zakresu swojej działalności. W takim przypadku również możesz podjąć odpowiednie kroki, jednak nieco inne niż w przypadku zakładania działalności rolnej kompletnie od zera. Przede wszystkim nie musisz już starać się o uzyskanie statusu rolnika ani też pozyskanie pierwszych gruntów. Jeśli jednak zastanawiasz się, jak rozwinąć małe gospodarstwo rolne, możesz rozważyć dokupienie dodatkowej ziemi. Z pewnością pozwoli to na uzyskanie większej ilości plonów, a w efekcie zwiększenie przychodów. W procesie rozwijania własnego gospodarstwa rolnego ważna jest również możliwość pozyskania stosownych dofinansowań z Unii Europejskiej. Obecnie dostępnych jest wiele form pomocy z uwagi na to, że działania UE są nastawione na jak najskuteczniejszą modernizację współczesnego rolnictwa, która przyczyni się do osiągania jeszcze większych przychodów.

(rpf) 

Udostępnij:

Skomentuj