fbpx

Dotacje dla rolników na zakup maszyn, jaka alternatywa?

Napisał  Sty 16, 2022

Poprawne funkcjonowanie gospodarstwa rolnego bez odpowiednich maszyn jest praktycznie niemożliwe. Ich użycia wymagają niemal wszystkie działania związane z uprawami. Nie można więc mówić o wysokiej efektywności, jeśli brak w gospodarstwie sprzętów, które mogłyby ją zapewnić.

Jednak ceny tego rodzaju urządzeń często są zaporowe – nic dziwnego, że wielu rolników nie może sobie na nie pozwolić. Istotną pomocą mogą być dotacje. Na jakie dotacje unijne dla rolników na zakup maszyn w 2022 r. możesz liczyć?

Zakup nowych maszyn a rozwój gospodarstwa

W gospodarstwie rolnym maszyny wykorzystywane są praktycznie wszędzie. Trudno wyobrazić sobie regularną pracę na roli bez ich użycia. Oczywiście, historia zna taki sposób prowadzenia działalności rolnej – kiedyś próżno było szukać na polach maszyn, które wykonywałyby wiele czynności związanych z uprawą czy przygotowaniem gruntu. Było to jednak związane jedynie z powolnym rozwojem technologicznym, który pozwalałby na wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań również do rolnictwa. Teraz jednak, gdy nowoczesne alternatywny są na wyciągnięcie ręki, trudno znaleźć rolników, którzy stawiają na całkowicie tradycyjne rolnictwo bez korzystania z przydatnych maszyn.

Jednak gospodarstwa, w których tego rodzaju sprzętów nadal nie jest wiele, wcale nie są szczególną rzadkością. Ich liczba wcale nie musi być spowodowana osobistymi preferencjami gospodarzy. Wręcz przeciwnie – zazwyczaj taka sytuacja wynika po prostu z braku środków finansowych. Maszyny rolnicze są przecież specjalistycznymi sprzętami, których cena często może negatywnie zaskakiwać, szczególnie jeśli mowa o mniejszych gospodarstwach, które nie generują odpowiednio dużych przychodów. Dotacje unijne dla rolników na zakup maszyn wydają się wtedy jedynym słusznym rozwiązaniem.

Dotacje unijne dla rolników na zakup maszyn a inne alternatywy

Co może zrobić rolnik, który chce rozwijać swoje gospodarstwo przy użyciu maszyn specjalistycznych, a jednocześnie nie posiada własnych środków koniecznych do przeprowadzenia takiego zakupu? Wbrew pozorom to wyjątkowo częsta sytuacja – mimo że prowadzenie gospodarstwa rolnego nawet na niższym szczeblu może generować zadowalające przychody, to jednak odłożenie odpowiedniej kwoty na zakup chociażby jednej maszyny może okazać się problematyczne. Nierzadko tego typu sprzęty to koszt rzędu nawet kilkuset tysięcy – nawet przy generowaniu regularnych zysków odłożenie takiej kwoty może okazać się wręcz niemożliwe. Pojawiło się więc wiele alternatyw, takich jak dotacje unijne dla rolników na zakup maszyn. Nie jest to jednak jedyne wyjście, o jakim często myślą rolnicy w kontekście pozyskania maszyn.

Jeszcze do niedawna częstym sposobem na ułatwienie sobie pracy na roli było korzystanie z maszyn leasingowanych. Chęć uzyskania większej wydajności gospodarstwa niejednokrotnie jest na tyle duża, że rolnicy decydują się na umowy leasingowe. Jak to działa? Najczęściej w przypadku specjalistycznych sprzętów rolniczych można mieć do czynienia z dwoma rodzajami leasingu. Pierwszym jest leasing operacyjny, który charakteryzuje się brakiem zmiany właściciela maszyny. Oznacza to, że prawnym właścicielem danego sprzętu nadal pozostaje firma leasingowa, jednak rolnik oczywiście może z niej swobodnie korzystać, wykorzystując ją do przeprowadzania prac na roli – zgodnie z jej pierwotnym przeznaczeniem. Za wypożyczenie pobierany jest czynsz miesięczny. Na końcu trwania umowy możliwe jest przeprowadzenie wykupu – rolnik może wykupić użytkowaną przez siebie maszynę za kwotę odpowiadającą jej wartości pomniejszoną o sumę zapłaconych czynszów.

Drugim rodzajem jest leasing finansowy. W takim przypadku należy podkreślić, że maszyna od początku należy do rolnika i nie można mówić o jej wypożyczaniu. Korzystając z leasingu finansowego, rolnik ma prawo samodzielnie amortyzować maszynę, jednak opłaty dotyczące amortyzacji nie mogą być całościowo wliczane w koszty.

Ostatnią alternatywą dla dotacji unijnych dla rolników na zakup maszyn jest po prostu zaciągnięcie tradycyjnego kredytu. Może się wydawać, że jest to pozornie najprostsze rozwiązanie – bank oferuje w takim przypadku całą kwotę potrzebną na zakup danego urządzenia. Jednak należy pamiętać, że aby otrzymać tego typu zastrzyk gotówki w postaci kredytu, należy spełnić szereg warunków. Dodatkowo, pobierając kredyt, jako rolnik jesteś zobowiązany do regularnej spłaty rat kapitałowych powiększonych o odpowiednie odsetki oraz prowizję banku.

Dotacje unijne dla rolników na zakup maszyn – 2022

Atrakcyjniejszą alternatywą związaną z względem braku konieczności spłaty z pewnością są dotacje unijne dla rolników na zakup maszyn. 2022 rok jest kolejnym okresem, w którym Unia Europejska prezentuje propozycje dotyczące wsparcia osób pracujących w tej branży w krajach członkowskich, w tym również w Polsce. Główny program wsparcia to PROW, czyli Program Rozwoju Obszarów Wiejskich. W skład dotacji unijnych dla rolników na zakup maszyn wchodzą m.in programy z zakresu modernizacji gospodarstw rolnych czy rozwoju przedsiębiorczości. Jeśli chcesz skorzystać z dotacji, złóż wniosek w placówce regionalnej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

(rpf)

Udostępnij:

1 komentarz

  • rolnik postepowy
    Link do komentarza rolnik postepowy wtorek, 18 styczeń 2022 18:09

    skad piniądze brac na to wszystko???? jak to mozliwe z e przy tej koronie i tylku problemach rolnikwo teraz za zeszły rok takie wyniki sprzedazy ciągników nahjwyższe od lat???????

Skomentuj