fbpx
1/5

Protestujący rolnicy mówią: Dość! W ministerstwie odprawili ich z kwitkiem

Napisał  Sty 18, 2022

Problemy z jakimi muszą się mierzyć obecnie rolnicy to jeden z największych kryzysów po 1989 roku w polskim sektorze rolnym. Postulaty protestujących 18 stycznia 2022 roku rolników z województwa zachodniopomorskiego są odzwierciedleniem sytuacji w jakiej znalazły się osoby prowadzące gospodarstwa rolne w całym kraju.

Protest w powiecie szczecineckim podobnie jak w praktycznie wszystkich powiatach województwa zachodniopomorskiego rozpoczął się po godzinie 11:00, swoje niezadowolenie i postulaty mające zmienić los polskiego rolnictwa przyjechało manifestować 53 rolników w traktorach oraz drugie tyle w samochodach. Protestujący poruszali się między innymi drogą krajową numer 11 na odcinku między Szczecinkiem a Sokolnikiem.

Prostestujący rolnicy apelują do rządu o interwencję i przedstawiają swoje postulaty, które w ich ocenie mogą poprawić styuację w polskim rolnictwie, ale też uchronić przed szalejącymi cenami żywności całe społeczeństwo. Jeśli ta forma protestu nie przyniesie skutku ma on przybrać już wkrótce ostrzejszą postać.

- Walka dla dobra ogółu jest warta poświęcenia i nie chodzi tu tylko o samych rolników, chodzi też o konsumentów, dla których my produkujemy docelowo. Rolnicy nie są samowystarczalni i też są konsumentami więc te protesty dotyczą ich podwójnie – mówi Roman, który przyjechał ciągnikiem na dzisiejszy protest w powiecie szczecineckim.

Organizatorem protestu jest NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” oraz Zachodniopomorska Izba Rolnicza przy wsparciu stowarzyszenia plantatorów buraka cukrowego.

Rolnicy mówią o drożejących paliwach, nawozach i środkach ochrony roślin oraz braku pewności co do przyszłości, zarówno tej najbliższej jak i bardziej odległej. Przedstawiciele NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” są rozgoryczeni, bowiem jak mówią, byli już kilka razy w Warszawie na rozmowach o swoich postulatach ale niestety bezskutecznie.

Uczestnicy protestu mają sześć postulatów wprowadzenia zmian:
 w polityce państwa,
- tarczy antykryzysowej dla rolnictwa,
- walka z suszą w rolnictwie,
- gospodarowanie ziemią będącej w zasobach Własności Rolnej Skarbu Państwa,
- holdingu spożywczego,
- ubezpieczeń społecznych.
(rpf) pp

Udostępnij:

Skomentuj

Rzuć na to okiem!