fbpx

Będą odszkodowania za szkody wyrządzone przez dzikie ptactwo?

Napisał  Sty 19, 2022

Ze względu na ochronę prawną niektórych ptaków, rolnicy ponoszą straty w wyniku wyrządzonych przez nie szkód. Straty są dotkliwe, a problem ma coraz większą skalę ze względu na stale rosnącą populację ptaków.

Problem szkód wyrządzanych w uprawach rolnych przez ptaki prawnie ochronione był już wielokrotnie zgłaszany przez samorząd rolniczy, który realizując wniosek Wielkopolskiej Izby Rolniczej, wystąpił ponownie do Minister Klimatu i Środowiska w sprawie podjęcia działań zmierzających do wprowadzenia uregulowań prawnych przyznających odszkodowania rolnikom za szkody wyrządzane przez dzikie ptactwo, m.in. dzikie gęsi, które dodatkowo są pod ochroną.

Rolnicy ponoszą straty bez żadnych rekompensat, ponieważ niektóre garunki ptaków wyrządzających szkody są pod ochroną. Ptaki osiadające na polach wyniszczają uprawy, wydziobując ziarno lub wybierając młode rośliny. Stado ptaków może liczyć nawet kilkaset osobników niszcząc doszczętnie uprawę. Straty powodowane jest rokrocznie przez ptaki, a obecne mechanizmy zapobiegawcze są niemalże nie skuteczne. Problem ten dotyczy całego kraju, a nie tylko jednego regionu.

- Zasadnym jest rozważenie wprowadzenie regulacji pozwalającej na wypłatę rekompensaty za szkody powodowane przez ptactwo prawnie chronione, tak by nie tylko jedna strona (rolnik) był za to odpowiedzialny i ponosił z tego tytułu koszty – apeluje Krajowa Rada Izb Rolniczych.

(rpf) pp / Źródło: KRIR

Udostępnij: