fbpx
kurczęta przy karmidle na fermie drobiu fot. Adobe Stock

Białoruś wprowadza ograniczenia importowe dla polskich pasz

Napisał  Sty 20, 2022

Na oficjalnej stronie internetowej białoruskiej służby weterynaryjnej pojawiła się informacja o wprowadzeniu zakazu importu na terytorium Białorusi pasz i dodatków paszowych pochodzenia roślinnego z kolejnego województwa na terytorium Polski.

Ograniczenie dotyczy pasz i dodatków paszowych pochodzenia roślinnego pochodzących z województwa opolskiego. Jest to element przeciwdziałania rozszerzania się afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terytorium Białorusi.

Obecnie w Polsce obowiązuje zakaz importu na terytorium Białorusi z całego terytorium Polski:
- żywych świń, podatnych na zarażenie ASF gatunków zwierząt przeznaczonych do ogrodów zoologicznych i zwierząt cyrkowych, nasienia oraz zarodków świń;
- mięsa wieprzowego (w tym dzików) i innych surowców wieprzowych, a także produktów ich przetwórstwa;
- skór, rogów, kopyt i jelit, szczeciny pochodzącej od gatunków zwierząt podatnych na zarażenie;
- trofeów myśliwskich, pozyskanych od gatunków zwierząt podatnych na zarażenie;
- pasz i dodatków paszowych z zawartością produktów pochodzenia zwierzęcego, uzyskanych z gatunków zwierząt podatnych na zarażenie (z wyjątkiem dodatków paszowych i przetworzonych termicznie gotowych karm dla kotów i psów, tchórzy, tchórzofretek, fretek, gryzoni, zwierząt do akwarium i terrarium, ptaków ozdobnych).

Są też dodatkowe restrykcje importow dotyczące poszczególnych województw z których nie można do Białorusi sprzedawać: - pasz i dodatków paszowych pochodzenia roślinnego (z wyjątkiem dodatków paszowych i gotowych karm dla psów i kotów, tchórzy, tchórzofretek, fretek, gryzoni, zwierząt do akwarium i terrarium, ptaków ozdobnych).

Ograniczenia „wojewódzkie” dotyczą województwa zachodniopomorskiego, warmińsko-mazurskiego, lubelskiego, lubuskiego, mazowieckiego, dolnośląskiego, podkarpackiego, podlaskiego, wielkopolskiego, świętokrzyskiego oraz opolskiego.

(rpf) pp / Źródło: GIW

Udostępnij:

Skomentuj