fbpx
Rolnictwo przyszłości: Nieuchronna cyfryzacja i wspólne użytkowanie maszyn fot. MRiRW

Rolnictwo przyszłości: Nieuchronna cyfryzacja i wspólne użytkowanie maszyn

Napisał  Sty 22, 2022

Obecnie trudno ocenić jak będzie wyglądać sytuacja w rolnictwie w perspektywie najbliższych miesięcy – szalejące ceny nawozów oraz inflacja najwyższa w Unii Europejskiej nie napawa optymizmem, do tego dochodzi problem dostępności np. nawozów. To przypomina lata osiemdziesiąte XX wieku... 

Można jednak patrząc na rozwój technologiczny i postępującą w niesamowitym tempie cyfryzację kolejnych dziedzin gospodarki przyjąć, że również rolnictwo już wkrótce zmieni swój charakter.

Produkcja żywności ukierunkowana na ekologię, kolejne ograniczenia w możliwości korzystania z chemicznych środków ochrony roślin, prowadzą nas nieuchronnie do momentu, kiedy stanie się to normą. Normą, którą mocno śrubuje Unia Europejska, która wcale nie jest największym trucicielem na świecie. Nie mając wyjścia, rolnicy w UE, w tym również w Polsce, stają przed wyzwaniem utrzymania gospodarstw w tych ekstremalnych warunkach i przetrwania w zmieniającej się dynamicznie rzeczywistości.

Podczas konferencji z 21 stycznia 2022 roku wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi zwrócił uwagę, że wyzwaniem jest przeprowadzenie redukcji zużycia nawozów i środków ochrony roślin, tak aby nie doprowadzić do spadku plonów. W tym kontekście podkreślił rolę cyfryzacji.

Konferencja pt. „Zielony Ład – szanse i wyzwania dla polskiego rolnictwa" odbyła się w Senacie RP, poza szefem resortu rolnictwa Henrykiem Kowalczykiem wziął w niej udział unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski oraz parlamentarzyści.

- Przeznaczamy znaczne środki finansowe na cyfryzację rolnictwa. Zwracamy uwagę, że rolnictwo precyzyjne może być tutaj bardzo przydatne, ale powinno opierać się na wspólnym użytkowaniu maszyn lub na usługach – dodał wicepremier Henryk Kowalczyk.

Główne założenia tej strategii przedstawił unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski, który stwierdził, że dyskusja o Zielonym Ładzie wymaga pewnego uporządkowania.

– Zielony Ład to projekt polityczny, w którym nie ma paragrafów, punktów i podpunktów, bo te zawarte są w Planach Strategicznych – powiedział komisarz Wojciechowski, podkreślając jednocześnie, że Zielony Ład w rolnictwie największe wymagania stawia przed krajami Europy Zachodniej, w której jest największa intensyfikacja produkcji rolnej. Zwrócił też uwagę, że w ciągu ostatnich 10 lat ubyło w Unii Europejskiej około 4 mln gospodarstw.

– Zielony Ład ma temu przeciwdziałać – powiedział komisarz Wojciechowski i dodał, że tyle będzie Zielonego Ładu ile będą zawierały go Plany Strategiczne.

– Przekazanie do Komisji Europejskiej Planów Strategicznych dla Wspólnej Polityki Rolnej nie kończy pracy i możliwe są jeszcze przesunięcia w ramach ogólnej puli środków – podkreślił wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.

Europejski Zielony Ład to w opinii Henryka Kowalczyka sprawa, na którą należy spojrzeć jako na szanse dla polskiego rolnictwa.

– Wspólna Polityka Rolna została scedowana na poziom krajowy. Nasze priorytety dotyczą zachowania, bądź znaczącego spowolnienia ubytku małych gospodarstw – podkreślił wicepremier Kowalczyk przypominając, że w tym roku dopłaty bezpośrednie powyżej średniej unijnej będą dotyczyły gospodarstw do 30 ha, a od roku przyszłego także tych, które mają powierzchnię do 50 ha.Szef resortu rolnictwa zapowiedział też wzrost premii dla młodych rolników z 50 do 200 tysięcy złotych podkreślając, że ważnym elementem jest także wspieranie tej grupy rolników.

Wicepremier podkreślił również, że założeniem jest podwojenie liczby gospodarstw ekologicznych, ale będzie to możliwe dzięki wsparciu przetwórstwa ekologicznego, przypomniał też, że nowa perspektywa finansowa określona na pięć lat (z dotychczasowych siedmiu).

(rpf) pp / Źródło: MRiRW

Udostępnij:

3 komentarzy

 • szanson
  Link do komentarza szanson sobota, 22 styczeń 2022 22:03

  czyli maszyny mamy wynajmowac czy kupowąć współnie czy jak????? nie widze tego kolorowo ....

 • adik
  Link do komentarza adik sobota, 22 styczeń 2022 12:50

  no dobra a jak już TA EKOLOGIA wejdzie to jak bedzie wygladac kwestia cen w sklepach , bo musieli by wiencje dac w skupie to musi tk byc ale pytanie o ile wiecj i jak to sie przelozy na zywnosć w sklepach???? wygląda, że idą czasy że żywność eko będzie bardzo droga a najlpesze jest to ze raczej innej nie bedzie dostępnej

 • farmer
  Link do komentarza farmer sobota, 22 styczeń 2022 12:06

  TO JEST prawda ze rolnictwo musi sie rozwijac bo elektronika przeciez juz jest w kazdej praktycznie dziedzinie rolnictwa ale w tym wszystkim tez jest czlowiek i trzeba o nim myslec przede wszystkim uchwalajac kolejne buble ktore promuja eko i zdrowie a zapominaja ze powinny zyc i drzewa i ludzie a tym ktorzy produkuja zywnosc i stawia sie przed nimi mnostwo nowych wyzwan powinni byc szanowani i powinno sie ustalac nowe warunki i zasady z ich udzialem .... a tak niestety nie jest :(

Skomentuj