fbpx
Francja będzie szczepić drób przeciwko grypie ptaków? fot. Adobe Stock

Francja będzie szczepić drób przeciwko grypie ptaków?

Napisał  Sty 23, 2022

Wirus grypy ptaków HPAI zbiera żniwo na terenie wielu europejskich krajów, działania w walce z chorobą polegają głównie na lokalizowaniu kolejnych ognisk wirusa i utylizacji całych hodowli.

Zjawisko się nasila a sposobem na ptasią grypę może się okazać profilaktyczne szczepienie, które miałoby się stać ważnym elementem strategi w walce z wirusem. Jednym z pierwszych krajów, które biorą pod uwagę szczepienia przeciwko ptasiej grypie jest Francja.

Podczas I posiedzenia Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa pod przewodnictwem Francji, Minister Rolnictwa tego kraju Julien Denormandie, ponownie wyraził poparcie dla szczepień drobiu. Denormandie oświadczył, że dwie szczepionki zostaną wkrótce przetestowane we Francji. Celem jest ich zatwierdzenie dla wszystkich 27 państw członkowskich UE (donosi EUROACTIV, Francja).

Co prawda z ust Ministra Rolnictwa Francji nie padły słowa ze szczegółami tej sprawy, ale zapewnił on, że wnioski z prac nad szczepieniami zostaną przedstawione pozostałym krajom członkowskim.

Szczepienie drobiu przeciwko grypie ptaków jest nadal w większości przypadków zabronione przez Komisję Europejską, bo to właśnie unijne prawo reguluje sczegółowo ewentualne możliwości i zasady ich zastosowania.

Niewystarczające w opini Francuzów dotychczasowe działania takie jak masowa likwidacja stad oraz pozostałe wdrażane wcześniej i obecnie środki ograniczające rozprzestrzenianie się wirusa, powodują, że we Francji opowiadają się za szczepieniami. W ich opinii przy tak ogromnej skali występowania wirusa w Europie prowadzone do tej pory działania zawodzą, a wyjściem z tej trudnej sytuacji wydają się być szczepienia.

Frncuzi chcą wykorzystać fakt przewodnictwa w Unii Europejskiej na wprowadzenie możliwości szczepienia drobiu. Julien Denormandie uważa, że w perspektywie długoterminowej nie ma innego rozwiązania niż szczepienia.

- Francuzi prawie corocznie mierzą się z zakażeniami HPAI na komercyjnych fermach drobiu. W zasadzie od 2015 roku francuskie regiony specjalizujące się w produkcji kaczek i gęsi ponoszą szkody wywołane przez występowanie wirusa, co powoduje poważne problemy z ciągłością działalności. Chodzi zarówno o straty bezpośrednie związane z utylizacją ptaków, ale także pośrednie dotyczące ograniczeń handlowych. Najbardziej cierpi przemysł foie gras z powodu restrykcji eksportowych nakładanych przez największych odbiorców francuskich pasztetów, czyli Japonię i Chiny – informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

(rzw) pp / Źródło: KIPDiP

Udostępnij:

Skomentuj