fbpx

Kredyt hipoteczny w 2022

Napisał  Lut 02, 2022

Kredyt hipoteczny to produkt bankowy, który można przeznaczyć na budowę bądź zakup domu lub mieszkania - zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym. W dobie rosnących stóp procentowych sporo osób zastanawia się, jakie są szanse na uzyskania kredytu hipotecznego w 2022 roku? Poniżej tłumaczymy wszystko, co warto wiedzieć na temat specyfiki kredytów hipotecznych.

Rekordowa popularność kredytów hipotecznych w 2021 roku

Jak wynika z danych opublikowanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w 2021 roku banki udzieliły w Polsce kredytów mieszkaniowych opiewających na łączną kwotę 88,7 mld zł - był to wynik aż o 40% większy aniżeli w 2020 roku oraz o 36% więcej niż w 2019 roku, czyli w okresie przed pandemią.

Z czego wynikało tak wielkie zainteresowanie kredytami hipotecznymi? Wynikało to oczywiście z bardzo niskich stóp procentowych. Od maja 2020 roku wynosiły one zaledwie 0,1%, to przekładało się na niskie raty kredytów, zatem wielu Polaków decydowało się na zaciąganie zobowiązań hipotecznych.

Wnioskowanie o kredyt hipoteczny w 2022 roku

W związku z rosnącą inflacją, rząd zdecydował się na znaczne podwyższenie stóp procentowych. To spowodowało, że potencjalni kredytobiorcy znacznie ostrożniej będą podejmowali ewentualne decyzje dotyczące podpisania wieloletniej umowy na kredyt hipoteczny. Dodatkowo, wysokie stopy procentowe przyczyniają się do obniżenia zdolności kredytowej, zatem nawet ci, którzy chcieliby złożyć wniosek, mogą spotkać się z odmową. 

Negatywnym zjawiskiem, które ma wpływ na popyt na kredyty hipoteczne, jest wspomniana wcześniej inflacja. Na to nakładają się zmiany w prawie podatkowym, które obowiązują od 1 stycznia 2022 roku. Dobrze zarabiający w wyniku ich wprowadzenia utracą część swoich dochodów, dlatego ich zdolność kredytowa spadnie. 

O czym należy pamiętać składając wniosek o kredyt hipoteczny?

Gdy myślimy o złożeniu wniosku o kredyt hipoteczny, w pierwszej kolejności powinniśmy dokładnie zastanowić się nad tym, jaka kwota jest nam potrzebna. Uwzględniajmy przy tym zarówno nasze potrzeby jak i możliwości domowego budżetu. Im kwota kredytu będzie wyższa, tym większe będą miesięczne raty. 

Zanim złożymy wniosek, zastanówmy się także, jaka jest nasza zdolność kredytowa. Na zdolność kredytową składają się czynniki takie jak wysokość dochodów, miesięczne wydatki, liczba członków w gospodarstwie domowym, kwota oraz preferowany okres kredytowania, wysokość zgromadzonego wkładu własnego, wiek czy stan cywilny. Kolejnym krokiem jest zapoznanie się z ofertami poszczególnych banków. 

Co wpływa na koszt kredytu hipotecznego?

Na koszt kredytu hipotecznego składa się szereg czynników takich jak:
- wysokość stóp procentowych (raty rosną wraz ze wzrostem wysokości stóp),
- prowizja pobrana przez bank z tytułu udzielenia kredytu,
- odsetki,
- ubezpieczenie spłaty kredytu.

Jak znaleźć kredyt hipoteczny w 2022 roku?

Samodzielne poszukiwanie kredytu hipotecznego, który spełniałby nasze potrzeby i oczekiwania, może być bardzo czasochłonne. Warto wiedzieć, że w internecie działają wyspecjalizowane porównywarki finansowe, które redagują doświadczeni finansiści doskonale znający oferty poszczególnych banków. Jedną z najbardziej znanych porównywarek finansowych jest Totalmoney. Korzystając z niej można w kilka minut porównać ze sobą oferty od najpopularniejszych instytucji bankowych.

(rpf) materiał promocyjny

Udostępnij: