fbpx
1/4

Wielkopolska: Obora zawaliła się po potężnej wichurze. Trwa zbiórka na odbudowę

Napisał  Lut 18, 2022

Nocą z 16 na 17 lutego 2022 roku przez Polskę przeszła potężna wichura. Przez meteorologów została zidentyfikowana jako orkan Dudley. Szczególnie doświadczona przez żywioł została międy innymi miejscowość Młodzikowice w wielkopolskiej gminie Krzykosy.

To była prawdziwa trąba powietrzna, która rujnowałą wszystko co napotkała na swojej drodze. Siła żywiołu była tak potężna, że w kilka chwil zerwał dach i przewrócił ściany w oborze, która pojawiła się na jego drodze. Wewnątrz było 50 krów, część z nich się rozbiegła, kilka zostało przygniecionych przez zawaloną konstrukcję. Można powiedzieć, że zwierzęta zostały bez dachu nad głową. Trzeba szybko reagować i pomóc gospodarzowi w nieszczęściu, które go spotkało, trudno bowiem poradzić sobie samodzielnie z takim ogromem zniszczeń i zapewnić zwierzętom pozostałym przy życiu godziwe warunki.

Sprawą pomocy w zebraniu środków na odbudowę i możliwie najszybszą pomoc dla gospodarza i jego zwierząt zaangażowała się między innymi AGROunia, która zorgananizowała zbiórkę mającą na celu pomoc rolnikowi, ale też innym gospodarzom, których gospodarstwa znalazły się na drodze niszczycielskiego żywiołu. W tym celu działacze AGROunii z Michałem Kołodziejczakiem na czele utworzyli Fundusz Odbudowy, którego celem jest pomoc dla przynajmniej kilku gospodarstw.

AGROunia utworzyła na portalu zrzutka zbiórkę na odbudowę gospodarstwa pod hasłem: Na nowy dom dla KRÓW. Po wichurze MOŻE ZAWALIĆ SIĘ NA NIE DACH.

Jak czytamy w opisie zbiórki, najważniejsze jest aby jak najszybciej przenieść krowy do bezpiecznego budynku. Ten w którym przebywały do tej pory w każdej chwili może się zawalić jak domek z kart. Cudem bydynek jeszcze stoi, bowiem został zniszczony częściowo, ale nie jest to bezpieczne miejsce dla nikogo, a tym bardziej dla krów, które zostały dosłownie bez dach nad głową. Ocalał jedynie parter. Niestety ze względu na

Inaugurując działanie Funduszu Odbudowy AGROunia apeluje o pomoc właśnie dla gospodarstwa w Młodzikowicach, gdzie trzeba pilnie i jak najszybciej zapewnić nowy dom dla krów.

W budynku ocalał parter i na szczęście krowy są całe, jednak cały czas jest niebezpieczeństwo zawalenia się na nie budynku. Mury są popękane, a zwierzęta potrzebują pilnej ewakuacji. Na obecną chwilę nie ma gdzie ich przenieść, a okoliczne budynki są zapełnione. Istnieje obawa, że krowy uciekną.

- Chcemy także pomóc gospodarzowi UPORZĄDKOWAĆ to co zostało: przechowalnie na pasze, stodoła, garaże na maszyny – informuje AGROunia.

Link do zrzutki na odbudowę obory w Młodzikowicach: https://zrzutka.pl/rayu5v

(rpf) jp / Źródło: Zrutka.pl / AGROunia

Udostępnij: