fbpx
USA: Ptasa grypa na fermie liczącej ponad 1,2 mln sztuk drobiu fot. Adobe Stock

USA: Ptasa grypa na fermie liczącej ponad 1,2 mln sztuk drobiu

Napisał  Mar 02, 2022

Pod koniec marca 2022 roku w Deleware, jednym ze stanów USA, potwierdzone zostało zakażenie wysoce zjadliwym wirusem grypy ptaków HPAI – donosi Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

Jest to komercyjna ferma utrzymująca 1,2 mln sztuk drobiu. Jest to ten sam szczep, który potwierdzono niedawno w stadach drobiu w dwóch innych stanach: Indianie i Kentucky, również u dzikiego ptactwa. W satnie Deleware wcześniej ostatni przypadek HPAI potwierdzo w 2004 roku, a więc ten stan był wolny od wirusa ptasiej grypy przez 18 lat.

Straty w pogłowiu drobiu w komercyjnych gospodarstwach w USA bez przypadu w Deleware wynosiły 450 tys. sztuk, a aktualnie szacowane są na około 1,65 mln sztuk. To nie koniec problemów amerykanów w walce z grypą ptaków, bowiem nowe ogniska wirusa pojawiły się także w stanie Indiana w stadzie indyków.

Tylko w tym stanie od 8 lutego całkowita liczba strat w pogłowiu indyków w Indianie wyniosła około 155 tys. sztuk.Problem HPAI dotyczy obecnie praktycznie całego Świata i nie zanosi się, aby w najbliższym czasie ten negatywny trend miał ulec jakiejkolwiek pozytywniej zmianie.

(rzw) kp / Źródło: KIPDiP

Udostępnij: