fbpx
1/3

W Polsce podwyżki cen nawozów największe ze wszystkich krajów Unii Europejskiej

Napisał  Mar 06, 2022

Wzrost cen nawozów rolniczych w Polsce jest najwyższy spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej.

Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że w wielu krajach UE do produkcji nawozów wykorzystuje się głównie energię elektryczną oraz gaz pochodzący między innymi ze Skandynawii.

Poparcie dla unijnych dopłat do nawozów wyraził m.in. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, który 1 marca 2022 roku wystąpił do Komisarza ds. Rolnictwa Unii Europejskiej Janusza Wojciechowskiego informując, że na kraje zrzeszone w COPA-COGECA na posiedzeniu, które odbyło się w dniach od 24 do25 lutego bieżącego roku poparły wniosek Polski o możliwość uruchomienia dopłat do zakupu nawozów popiera wniosek złożony przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej do Komisji Europejskiej o zgodę na wprowadzenie dopłat z budżetu krajowego do nawozów. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych ponownie wystąpił o poparcie wniosku Rządu RP, aby jak najszybciej możliwe było wprowadzenie dopłaty do nawozów.

Temat wysokich cen nawozów rolniczych powraca jak bumerang, obecnie w opublikowanych najnowszych cennikach, między innymi przez Agrochem Puławy odnotowujemy wzrost cen nawozów wieloskładnikowych, bez zmian pozostał natomiast cennik na nawozy azotowe. Od nałożenia sankcji na Federację Rosyjską po jej zbrodniczym ataku na Ukrainę szaleją ceny paliw oraz gazu, więc istnieją obawy, że czekają nas ponowne podwyżki, których skali obecnie nie jesteśmy w stanie przewidzieć.

(rpf) pp / Źródło: KIPDiP

Udostępnij: