fbpx
Ukraina to największy zewnętrzny dostawca żywności do UE – jak wojna wpłynie na kluczowe sektory gospodarki? fot. Paweł Pąk

Ukraina to największy zewnętrzny dostawca żywności do UE – jak wojna wpłynie na kluczowe sektory gospodarki?

Napisał  Mar 07, 2022

Oba kraje, zarówno Rosja będąca oprawcą, jak i ofiara tej wojny - Ukraina, to kluczowi gracze w zakresie międzynarodowego eksportu produktów rolnych. Sama Ukraina zwana spichlerzem Europy, jest czwartym największym zewnętrznym dostawcą żywności do UE, 1/4 jej zbóż i olejów roślinnych oraz połowa produkowanej tam kukurydzy trafia do Unii.

Ukraina była też do tej pory największym zewnętrznym dostawcą żywności do Unii Europejskiej. Obecnie mamy do czynienia z destabilizacją Ukrainy przez rosyjską inwazję. Barbarzyńska napaść Rosji na Ukrainę już wywołała znaczące konsekwencje na poziomie globalnym. Cała unijna wspólnota rolnicza przygląda się rozwojowi konfliktu w Ukrainie z dużym smutkiem.

W czasie wojny bezpieczeństwo żywnościowe nabiera kluczowego znaczenia i koniecznie odpowiednio wcześnie należy podjąć niezbędne działania, aby dostawy żywności mogły dotrzeć do tych najbardziej potrzebujących w Ukrainie i na świecie. To jest moment, żeby jeszcze wzmocnić zjednoczoną europejską i międzynarodową współpracę.

Teraz, kiedy kwestie dotyczące dostaw energii stają się jeszcze bardziej problematyczne i są przedmiotem obaw wszystkich bez wyjątku, strategiczne znaczenie rolnictwa rośnie. Dla europejskiej wspólnoty rolniczej, która dowiodła swojej wytrzymałości i pokazała swoje kluczowe znaczenie w czasie pandemii, kryzys ten pojawił się równocześnie z kryzysem covidowym i znacznym wzrostem cen rolnych środków produkcji (np. energia, pasze, nawozy), który obserwujemy w ostatnich miesiącach.

Aby zachować silną i bezpieczną Europę bez wojny, kluczowe jest zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego oraz łańcuchów dostaw.

- To jest nauka, którą przekazali nam ojcowie założyciele Unii. W nadchodzących dniach i tygodniach, kiedy uwaga świata będzie w pierwszej kolejności skupiać się na rozwiązaniu trwającego konfliktu, unijni decydenci muszą także uwzględniać jego wpływ na kluczowe sektory gospodarki. Europejskie rolnictwo jest kluczowe dla naszej strategicznej autonomii. Unijni politycy podejmujący decyzje muszą reagować zdecydowanie i szybko, aby jej nie stracić – informuje w komunikacie prasowym Krajowa Rada Izb Rolniczych.

- W czasie zeszłotygodniowych Prezydiów Copa i Cogeca wszyscy członkowie wyrazili swoją solidarność z narodem ukraińskim, kierując w tym trudnym momencie szczególnie dużo myśli w stronę swoich kolegów rolników i spółdzielców. Nasza solidarność to nie tylko słowa, w najbliższych dniach i tygodniach Copa i Cogeca zorganizują konkretne działania, uwzględniając przy tym rozwój sytuacji – dodaje KRIR.

(rpf) kp / Źródło: KRIR

Udostępnij:

1 komentarz

  • farmer
    Link do komentarza farmer wtorek, 08 marzec 2022 15:58

    niech ta wojna zostanie na ukrainie i nie wchodzi w nasze życie , a już na pewno nasze samoloty nie powinny latac nad ukrainskim niebem a nato nie powinno zamykac przestrzeni nad ukrainą i pchac nas w objecia ruskich

Skomentuj