fbpx
Kryzys paliwowy uderza w rolników wysoką ceną i problemami z dostępnością fot. Adobe Stock

Kryzys paliwowy uderza w rolników wysoką ceną i problemami z dostępnością

Napisał  Mar 10, 2022

Zakup oleju napędowego przez rolników od kilkunastu dni odbywa się z bardzo duzymi problemami, poza najwyższymi cenami w historii w Polsce, osoby prowadzące gospodarstwa rolne mają problem z zakupieniem ilości paliwa odpowiedniej do prowadzenia bieżącej działalności rolniczej.

Ponadto indywidualni odbiorcy-rolnicy, zaopatrujący się hurtowo w paliwo u dostawców, otrzymują informacje o wstrzymaniu dostaw.

Mając na uwadze wprowadzone limity na stacjach benzynowych, Zarząd Krajowej Izby Rolniczej wniósł do Premiera o umożliwienie rolnikom dokonywania zakupu oleju napędowego zarówno do kanistrów jak i beczek z przeznaczeniem na magazynowanie paliwa oraz zwiększenie limitu zakupu.

- W związku z otrzymaną informacją z MRiRW, że wspomniane przez nas braki i ograniczenia w dostępie do paliwa miały charakter przejściowy – 10 marca 2022 r. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych ponownie wystąpił do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o zdecydowaną interwencję w tej sprawie – informuje KriR w komunikacie prasowym z 10 marca 2022 roku.

Zdarzają się problematyczne sytuacje, zwłaszcza w przypadku małych gospodarstw rolnych, bowiem do prac polowych używane są również ciągniki o małej mocy, co oznacza jednocześnie mały (ok. 50l) zbiornik paliwa. W związku z czym, ograniczona pojemność tankowania paliwa zmusza ich do pokonywania tej trasy kilkukrotnie, co z ekonomicznego punktu widzenia jest nieuzasadnione.

Dodatkowo w związku z dramatycznym wzrostem cen paliw, KRIR wnioskowało do premiera o zwiększenie stawki zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej lub zwiększenie limitu oleju napędowego od którego przysługuje zwrot akcyzy.Sytuacja na Ukrainie po barbarzyńskiej i niczym nieuzasadnionej napaści przez Rosję zdaje się obecnie nie mieć perspektywy szybkiego zakończenia, a wiele sektorów gospodarki, w tym rolnictwo musi normalnie funkcjonować, aby zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe kraju i społeczeństwa. Problemy nawarstwiają się i nie widać sposobu ani terminu ich rozwiązania.

Nowe limity tankowania na stacjach Orlenu

Z kolei Polski Koncern Naftowy Orlen poinformował o wprowadzeniu od 8 marca 2022 roku nowych limitów dotyczących jednorazowego tankowania orlenowskich stacjach benzynowych. Od tego dnia limity te zostały podwyżoszene sześciokrotnie, obowiązują do odwołania i wynoszą:
- 50 litrów dla tankowania samochodu osobowego;
- 100 litrów dla tankowania samochodu dostawczego do 3,5 t;
- 300 litrów dla tankowania maszyn rolniczych, leśniczych, budowlanych itp.;
- 500 litrów dla tankowania samochodów ciężarowych i autobusów;
- 60 litrów do zewnętrznych zbiorników, z zastrzeżeniem, że zakupu mogą dokonać jedynie posiadacze karty uprawniającej do tankowania do zbiorników zewnętrznych.

Limity nie obowiązują pojazdów służb publicznych i mundurowych, tj. m.in. straży pożarnej, ambulansów i karetek, wojska, policji).

(rpf) kp / Źródło: KRIR

Udostępnij:

2 komentarzy

  • roberto
    Link do komentarza roberto czwartek, 10 marzec 2022 22:19

    sankcje miały dotknąć ruskich i tego zwyrodnialca putina a tymczasem to my mamy problem

  • farmer
    Link do komentarza farmer czwartek, 10 marzec 2022 22:14

    dobrodziej Orlen robi mi łaskę, że mogę więcej od niego kupić co za czasy chore....

Skomentuj