fbpx
Wydrukuj tę stronę
Wymijająca odpowiedź Unii w sprawie rekompensowania skutków wzrostu cen energii fot. MRiRW

Wymijająca odpowiedź Unii w sprawie rekompensowania skutków wzrostu cen energii

Napisał  Mar 11, 2022

Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego oraz Rada Sektora Wołowiny zorganizowało VII Międzynarodowe Forum Sektora Wołowiny, na które zaproszony został m.in. Wicepremier Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk.

Wicepremier pytany był przede wszystkim o decyzje Komisji Europejskiej w zakresie wsparcia rolników w związku ze wzrostem cen nawozów i paliwa.

– Komisja Europejska dała wymijającą odpowiedź w sprawie rekompensowania skutków wzrostu cen energii, aby wspierać energię odnawialną – poinformował wicepremier Henryk Kowalczyk.

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę na brak konkretów w komunikacie KE. Zapowiedział szybkie opracowanie konkretnych propozycji, aby uzyskać na nie zgodę Komisji Europejskiej. 

Rynek wołowiny

– Rynek wołowiny jest od kilku lat rynkiem stabilnym, ale są też niebezpieczne czynniki, jak wzrost cen gazu, nawozów, które w konsekwencji doprowadzą do wzrostu cen żywności – podkreślił wicepremier Kowalczyk.

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że jeszcze dwa tygodnie temu unijni ministrowie rolnictwa rozmawiali o pomyśle zakazu promocji mięsa czerwonego.

– To zostało skrytykowane przez prawie wszystkich ministrów, oprócz ministra rolnictwa Holandii. Mam nadzieję, że ten pomysł umrze już całkowicie w obecnej sytuacji – powiedział szef resortu rolnictwa.

Bezpieczeństwo żywnościowe

– Dyskutujemy o wołowinie, ale powinniśmy mówić znacznie szerzej – o bezpieczeństwie żywnościowym – podkreślił wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.

Wicepremier zwrócił uwagę, że w obecnej sytuacji mamy wystarczające zapasy żywności w Europie, aby wyżywić rosnącą rzeszę uchodźców.

– Jednak ze względu na działania wojenne w Ukrainie może tam dojść do niemożliwości przeprowadzenia siewów, gdyż na terenach opanowanych przez agresora zabijani są rolnicy wychodzący na pola – poinformował wicepremier powołując się na swoją rozmowę z ministrem rolnictwa Ukrainy.

Szef resortu rolnictwa podkreślił w tym kontekście konieczność rewizji ambitnych celów Europejskiego Zielonego Ładu, jak chociażby w zakresie wyłączania części gruntów z produkcji rolnej.

– Należy też zastanowić się nad przesunięciem terminu wdrażania ograniczeń w systemie nawożenia i ochrony roślin – dodał wicepremier Kowalczyk.

VII Międzynarodowe Forum Sektora Wołowiny odbywa się w Warszawie w dniach 10-11 marca. Podczas tego wydarzenia omawiane są najważniejsze wyzwania, jakie stoją przed europejskim sektorem wołowiny.

Kluczowe dla polskich i europejskich hodowców bydła mięsnego oraz producentów żywca wołowego jest znalezienie odpowiedzi na pytanie: w jaki sposób Zielony Ład, Strategia od Pola do Stołu oraz Krajowe Plany Strategiczne mogą przyspieszyć rozwój zrównoważonej, niskoemisyjnej produkcji żywca wołowego?

(rpf) kp / Źródło: MRiRW

Udostępnij: