fbpx
1/2

Ukraina: Maszyny rolnicze na celowniku Putina

Napisał  Mar 15, 2022

Barbarzyński atak Rosji Władimira Putina na Ukrainę spotkał się ze zdecydowanym sprzeciwem całego cywilizowanego świata. Machina wojenna ruszyła 24 lutego 2022 roku i niszczy kraj naszego wschodniego sąsiada.

Bombardowane i ostrzeliwane są nie tylko obiekty wojskowe ale również infrastruktura drogowa, kolejowa i lotnicza, a największym aktem terroryzmu w wykonaniu Rosji Władimira Putina jest atakowanie obiektów cywilnych. Giną ludzie, kraj niszczeje, a osaczane miasta agresor chce wziąć głodem.

Aby jeszcze bardziej zniszczyć gospodarczo Ukraninę, Rosjanie wpadli na pomysł aby niszczyć maszyny rolnicze, które ostatnio znalazły się na celowniku najeźdźcy. Zapewne liczą na to, że Ukraińcy bez maszyn nie będą w stanie przeprowadzić uprawy, zabiegów agrotechnicznych i zbiorów.

Ukraińskie Ministerstwo Obrony 14 marca 2022 roku poinformowało za pośrednictwem Facebooka, że "Okupanci celują w maszyny rolnicze, podważając bezpieczeństwo żywnościowe w Ukrainie i na świecie".

- Okupanci celowo niszczą maszyny rolnicze na Ukrainie. Systematyczne przypadki takich działań odnotowano w powiecie browarskim (region kiejowski), powiecie melitopolskim (obwód zaporyżski), pryluckim, niżyńskim, nowogrodzsko-siwerskim (obwód czarnihiwski), również regionie Chersońskim i Charkowskim. – informuje Ministerstwo.

Pojawiają się też donosy zarówno na portalach informacyjnych, w mediach społecznościowych jak i w przekazach radiowych i telewizyjnych o niszczeniu całych gospodarstw oraz rekwirowaniu sprzętu rolniczego na potrzeby rosyjskiej armii. Sprzęt rolniczy jest również angażowany do walki przez najeźdźcę, między innymi do prac inżynierskich, budowania fortyfikacji oraz do użytku jako ciągniki do sprzętu wojskowego, a miejscowi mieszkańcy na okupowanych osiedlach są przymusowo zaangażowani w te prace.

- Takie działania wroga świadczą o tym, że trwa celowe niszczenie maszyn rolniczych. To zagrozi przeprowadzeniu siewów w okresie wiosennym, w konsekwencji doprowadzić do kryzysu humanitarnego w poszczególnych regionach naszego państwa – alarmuje Ukraińskie Ministerstwo Obrony. 

- Bezpieczeństwo produkcji jest zagrożone nie tylko Ukrainie. Nasz kraj jest jednym z głównych dostawców wielu rodzajów upraw rolnych na rynkach Europy i Chin. Okupanci kontynuują praktykę ataku na obiekty cywilne. To jest niedopuszczalne naruszenie podstawowych zasad międzynarodowego prawa humanitarnego - dodaje resort obrony Ukrainy we wpisie na Facebooku.

To kolejny element bezlitosnej i wyrachowanej gry agresora. Ukraińscy rolnicy wsławili się też ściągając ciągnikami rolniczymi z pola walki porzucone przez Rosjan lub rozbite czołgi i pojazdy opancerzone, w internecie pojawiło się mnóstwo filmików i zdjęć z takich akcji.

(rpf) kp

Udostępnij: