fbpx

Zasady zatrudniena przy pracach sezonowych dla uchodźców z Ukrainy

Napisał  Mar 19, 2022

 Ta zmiana jest bardzo istotna dla zatrudniających obcokrajowców przy pracach sezonowych podczas zbiorów. Od lat to właśnie obywatele Ukrainy stanowili większość pracowników zatrudnianych do prac sezonowych. Obecna sytuacja po barbarzyńskiej napaści Rosji na Ukrainę zmieniła się, ponieważ przy ponad 2-milionowej fali uchodźców z Ukrainy do Polski, prawdopodobnie będzie można liczyć na więcej rąk do pracy między innymi w sektorze rolnym, który przez ostatnie lata cierpiał na niedobory pracowników.

Przepisy ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa obowiązują od 24 lutego 2022 r.

Po zmianach prawnych będzie możliwość zawierania umowy o pomocy przy zbiorach z pomocnikami rolnika będącymi obywatelami Ukrainy na wydłużony niż dotychczas okres, tj. na okres ich legalnego pobytu na terytorium Polski.

Możliwość taka przysługuje jedynie obywatelom Ukrainy, którzy:
- wjechali legalnie bezpośrednio z Ukrainy na terytorium Polski od 24 lutego 2022 r. do dnia określonego w rozporządzeniu (które zostanie wydane w przyszłości) w związku z działaniami wojennymi,
- deklarują chęć pozostania na terytorium Polski.

Pobyt tych osób na terytorium Polski uznaje się za legalny w okresie 18 miesięcy licząc od dnia 24 lutego 2022 r.

Należy pamiętać, że wyjazd obywatela Ukrainy z terytorium Polski na okres powyżej 1 miesiąca pozbawia go uprawnienia do skorzystania z wydłużonego czasu wykonywania umowy o pomocy przy zbiorach.

W stosunku do umów o pomocy przy zbiorach zawieranych z obywatelami Ukrainy, którzy nie spełniają powyższych warunków, a także z obywatelami innych państw, nadal obowiązuje limit czasu trwania tych umów, tj. 180 dni w danym roku kalendarzowym.

Podstawa prawna:
1. Ustawa z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz. U. z 2022 r. poz. 583),
2. Ustawa z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U.z 2021 r. poz. 266, z późn. zm.).

(rpf) kp / Źródło: KRUS

Udostępnij:

1 komentarz

  • sylwia
    Link do komentarza sylwia poniedziałek, 21 marzec 2022 22:32

    jak ukraincy ruszo na etaty to moze sie tak stac ze pensje w gore nie pojdą już

Skomentuj