fbpx
Wzrost cen tuczników idzie w parze ze wzrostem kosztów pasz, energii i paliw fot. Adobe Stock

Wzrost cen tuczników idzie w parze ze wzrostem kosztów pasz, energii i paliw

Napisał  Mar 20, 2022

Nie bez znaczenia jest też wojna w Ukrainie po napaści przez Rosję oraz związana z tym duża niepewność. W krajach unijnych widoczne są Duże wzrosty notowań tuczników są widoczne nie tylko na rynku rodzimym ale i w pozostałych krajach Unii Europejskiej.

Notowania na Dużej Giełdzie Niemieckiej VEZG wzrosły tylko w ostatnim tygodniu o 25 centów za kg wagi poubojowej, a na przestrzeni miesiąca ceny poszły do góry aż o 55 centów. Na rosnące ceny żywca wieprzowego wpływ ma również znoszenie obostrzeń po pandemii Covid-19 oraz sezonowe przygotowania do sezonu grillowego. Po wielu miesiącach ponoszenia strat przez hodowców ograniczone zostało pogłowie, a tym samym podaż żywca.

Wzrosty notowań idą niestety parze ze wzrostami cen pasz, energii i paliw oraz niepewnością co do dalszego wpływu wojny w Ukrainie na europejska gospodarkę.

- W notowaniach ISN największe wzrosty notowań cen tuczników w krajach unijnych w stosunku do ubiegłego tygodnia wystąpiły w Belgii (+21₵), Holandii i Austrii (+18₵), Hiszpanii (+8₵), Francji (+6₵) za kg wagi poubojowej. W Danii przetwórcy podnieśli ceny skupu tuczników nieco słabiej (+3₵). W notowaniach VEZG w Niemczech silny wzrostowy tren został utrzymany. Cena skupu tuczników w dniu 9/03/2022 wyniosła 1,75 €/kg wbc (+25₵) w stosunku do ubiegłego tygodnia - informuje POLPIG.

Dużymi wzrostami reaguje też rynek krajowy, gdzie średnia cena skupu tuczników w kl E wynosi obecnie 8,40 zł/kg (+1,2 zł t/t).

Mocno ograniczone zostały możliwości eksportowe do Ukrainy ze względu na trwającą tam wojnę, jednak spodziewana jest kontynuacja części dostaw w formie pomocy dla ludności cywilnej i armii.

Wojna spowodowała również ograniczenia w podaży przez sankcje nałożone na Rosję oraz problemy z importem zbóż paszowych i kukurydzy z Ukrainy i Rosji, które są głównymi producentami kukurydzy i pszenicy w Europie.

- Pojawiły się zatory logistyczne surowców paszowych na Ukrainie. Z obiegu wyłączono również Rosją poprzez sankcje. Duże tempo wzrostu cen zbóż na światowych rynkach ma bezpośrednie przełożenie na ceny pasz dla trzody chlewnej – informuje POLPIG.

Wzrost cen mięsa w sklepach jest bardzo prawdobodobny, bowiem pomimo wzrostu cen skupu żywca wieprzowego w Polsce trudno pokryć rosnące koszty produkcji związane nie tylko z cenami pasz, ale z coraz wyższymi kosztami paliwa i energii oraz rosnącą inflacją.

(rpf) pp / Źródło: POLPIG

Udostępnij:

1 komentarz

  • farmer
    Link do komentarza farmer niedziela, 20 marzec 2022 14:14

    nie ma sie czym podniecac bo tak naprawde z pol roku po tej wojnie na Ukrainie bedzie mozna cos powiedziec o stabilizacji i ocenic na jakim poziomie sa ceny i co wentualnie nas czeka a teraz to wrozenie z fusów raczej...

Skomentuj