fbpx
Kredyty rolnicze: KRIR wnioskuje o możliwość zawieszania spłaty kapitału przez rolników fot. Adobe Stock

Kredyty rolnicze: KRIR wnioskuje o możliwość zawieszania spłaty kapitału przez rolników

Napisał  Mar 20, 2022

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych 18 marca 2022 roku zwrócił się do Wicepremiera Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka z wnioskiem o podjęcie działań, które mają pomóc w ustabilizowaniu rynku oraz umożliwić rolnikom wykonanie niezbędnych wiosennych prac polowych, żeby zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe dla Polski na najbliższy rok.

- Proponujemy, żeby na wniosek rolnika istniała możliwość zawieszenia spłaty rat kapitałowych w bankach na wszelkie kredyty. Przesunięcie ich na następne lata czyli przedłużenie czasu spłaty kredytów o rok. Rolnik powinien mieć możliwość spłacać w tym czasie wyłącznie odsetki – informuje w komunikacie prasowym Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych.

KRIR wnioskuje też o umożliwienie rolnikom, którzy zgłoszą taką potrzebę w banku wydłużenie okresu spłaty kredytów. Konieczne jest zapewnienie, że Komisja Nadzoru finansowego nie będzie traktować tych kredytów jako zagrożone i nie będzie karać banków zamrażających spłaty kredytów rolników.

W ocenie KRIR bardzo trudna sytuacja na rynku rolnym związana z wysokimi i nieustabilizowanymi cenami nawozów oraz braki nawozów u dystrybutorów, powinny skłonić Rząd RP do natychmiastowej próby ustabilizowania cen nawozów i paliw przez wprowadzenia rozwiązań finansowych, które pozwolą rolnikom w odpowiedni sposób wykonać wiosenne prace polowe w wymaganym zakresie to jest siew, nawożenie i pielęgnacja upraw.

(rpf) pp / Źródło: KRIR

Udostępnij:

1 komentarz

  • farmer
    Link do komentarza farmer poniedziałek, 21 marzec 2022 22:03

    ludzie się nieżle wkopali bo teraz odsetki to jest katastrofa...

Skomentuj