fbpx
Ptasia grypa winduje ceny jaj w USA fot. Adobe Stock

Ptasia grypa winduje ceny jaj w USA

Napisał  Mar 27, 2022

Grypa ptaków HPAI w Stanach Zjednoczonych sieje spustoszenie w największych fermach gdzie utylizowane są miliony kur niosek, a czołowi producenci jaj w stanie Iowa, gdzie produkuje się najwięcej jaj konsumpcyjnych w USA, zmuszeni są do likwidacji znacznej części produkcji.

W samym stanie Iowa w 2021 roku wyprodukowano prawie 15 miliardów jaj, ale dane związane z wirusem ptasiej grypy nie napawają optymizmem, bowiem najnowsze doniesienia zza oceanu wskazują, że aż 5 milionów kur może być zlikwidowanych w stanie Iowa w związku z wykryciem nowego ogniska grypy ptaków na tamtejszej fermie kur niosek. Przypominamy, ze już wcześniej utylizacji poddano prawie milion kur nieśnych oraz 50,0 tys. indyków.

Milionowe straty w pogłowiu kur w związku z występowaniem wirusa ptasiej grypy HPAI dotyczą także kilku innych stanów w USA, bowiem w stanie Wisconsin w Jefferson County zlikwidowano 2,75 mln kur niosek.

Ogółem w Stanach Zjednoczonych straty w pogłowiu drobiu w Stanach Zjednoczonych od lutego tego roku szacuje się na około 12,6 mln sztuk. Jest to największa epizoocja choroby od roku 2015 – wówczas zlikwidowano około 50 mln sztuk drobiu. Występowanie wirusa HPAI w USA ma wpływ na ograniczenie eksportu amerykańskich produktów.

Reakcją rynku w USA są gwałtowne podwyżki wzrostu cen jaj w hurcie, przy czym amerykańscy analitycy zaznaczają, że to dopiero początek podwyżek. Okres w którym grypa ptaków zaatakowała w USA z taką siłą to najgorszy moment w roku, bowiem tuż przed świętami wielkanocnymi.

Szczytowy popyt na rynku przypada przed Wielkanocą, stąd wzmożona presja na wzrosty cen Instytucja analityczna Urner Barry wskazuje, że uczestnicy rynku robią zapasy, aby uniknąć problemów z ciągłością dostaw w najważniejszym okresie sprzedażowym roku. Amerykańscy analitycy wskazują też, że już wkrótce pojawienie się grypy ptaków w najgorszym z możliwych okresów w ciągu roku przeniesie się również na rynek detaliczny i konsumenci zobaczą o wiele wyższe ceny na półkach sklepowych, co będzie bolesne w czasie inflacji rosnącej najszybciej od czterech dekad, a ceny w najbliższych tygodniach będą nadal rosnąć.

Komentarz Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz:
- W ostatnich kilku tygodniach zanotowaliśmy „wystrzał cenowy” na rynku jaj w Polsce i w Europie. Za gwałtowną reakcję rynku odpowiadało kilka fundamentalnych czynników, które pchają ceny jaj w górę. Wśród tych spraw, oprócz wojny na Ukrainie, coraz ważniejsza zaczyna być grypa ptaków w USA. Epizoocja w Stanach Zjednoczonych wywołuje nerwowość na całym świecie i będzie wspierała wzrosty. Ukraina, Stany Zjednoczone i Unia Europejska to trzy kluczowe ogniwa w handlu międzynarodowym, stabilizujące podaż jaj na świecie. Uczestnicy rynku jajecznego z pewnością pamiętają rok 2015, kiedy HPAI w Stanach Zjednoczonych zachwiała rynkiem międzynarodowym. Wówczas USA - jeden z największych eksporterów jaj i produktów przetwórstwa na świecie - musiał importować jaja z Europy. Zazwyczaj, sytuacja jest odwrotna, to Amerykanie „zasypują” świat przetworami z jaj. Przeszłe doświadczenia pozwalają sądzić, że w nadchodzących tygodniach, a może i miesiącach rynek jaj będzie funkcjonował pod silną presją – komentuje aktualną sytuację Katarzyna Gawrońska, dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.

(rpf) pp / Źródło: KIPDiP

Udostępnij:

1 komentarz

  • farmer
    Link do komentarza farmer niedziela, 27 marzec 2022 19:26

    tam w tej ameryce jak juz cos sie wydarzy to od razu miliony i miliardy ....

Skomentuj