fbpx
Ukraiński MHP wznawia eksport drobiu wstrzymany przez wojnę. Planuje też zasiew 360 tys. ha ziemi fot. Adobe Stock

Ukraiński MHP wznawia eksport drobiu wstrzymany przez wojnę. Planuje też zasiew 360 tys. ha ziemi

Napisał  Mar 29, 2022

Agencja Bloomberg przekazała zaskakujące informacje dotyczące największego producenta kurczaków na Ukrainie, który właśnie, pomimo trudnych wojennych warunków, rozpoczyna ponownie eksport drobiu.

Z powodu przerwania łańcucha dostaw ukraińska firma wstrzymała wcześniej wysyłkę produktów za granicę, co było spowodowane zamknięciem portów morskich, a statki handlowe omijają ten region. Firmę z dnia na dzień odcięto od morskich tras transportowych, które były niezbędne do prowadzenia działalności eksportowej. W warunkach wojennych zaczęto jednak poszukiwać alternatywnych rozwiązań. Przedstawiciel MHP przekazał agencji Bloomberg News, że eksport drobiu jest teraz prowadzony poprzez transport ciężarowy. Pod uwagę jest brany również transport kolejowy, jednak w tym przypadku mamy do czynienia z utrudnieniami wynikającymi z różnic w infrastrukturze między kolejami ukraińskimi a europejskimi.

MHP ma w planach rozpoczęcie od kwietnia kampanii zasiewów na dużą skalę i obsianie 95 proc. swoich gruntów.

- Kampania zasiewów objęłaby środkową i zachodnią część z Ukrainy, czyli regiony, które są uważane za bezpieczniejsze w porównaniu do reszty kraju. MHP koncentruje się na pozyskiwaniu pieniędzy, które są niezbędne do sfinansowania kampanii zasiewów na 360 tys. hektarów ziemi – informuje w komunikacie prasowym Krajowa Izba Producentów Pasz i Drobiu (KIPDiP).

(rpf) pp / Źródło: KIPDiP

Udostępnij:

Skomentuj